Hoe houden wij een land met steeds meer mensen en steeds minder ruimte bewoonbaar? Onder meer door te zorgen dat landbouw en recreatie met elkaar in harmonie zijn. De Heidemaatschappij biedt u een rijke ervaring op beide gebieden. OK7 goedkeuring vereist zijn. Volkstuinen onder 10.00 aren idem (art. 58 Pachtwet). Het exacte gebruik van perceel- of kavelnum mers in pachtcontracten moet verplicht wor den gesteld. Het kadaster kan verifiëren of verpachter eigenaar is. Te grote oppervlakte van gedeeltelijke percelen (een gebruikelijk trucje van eigenaren om meer pacht te vangen) kunnen geredresseerd worden. Dubbele uit gifte in pacht wordt geconstateerd enz. De pachter verkrijgt dus enige service voor de zegelrechten die hij moet betalen (voor hof stedecontracten met lange looptijd moet soms honderden guldens zegelkosten betaald wor den). Pachtgrenzen, niet samenvallend met eigendomsgrenzen zullen opgemeten of van luchtfoto's uitgepast dienen te worden en in stippellijnen op afzonderlijke calques (des noods op schaal 1 5000) weergegeven. A, b en c-nummers en kadastrale groottes moeten aan de onderdelen gegeven worden. Codeletters voor de pachters kunnen op het plan worden gebracht; zo is de situatie ongeveer al in Zee land, waar dit werk ten dele is uitgevoerd, voortbouwend op de gegevens van de vele Herverkavelingen. In de kad. legger blijve boeking van de pacht achterwege. Slechts een kopie reg. 71 verwijze naar de map van het pachtcontract. Dit re gister komt in de plaats van de verouderde kaarten 13c (Reg. en Succ.) waarop per ge meente, sectie en nummer achtereenvolgens verpachtingen, duur, pachtsom en verwijzing naar registratievolgnummer plaats vond, zodat de Dienst Waardecontrole kon zien wie de eigenaar en pachter was. Een kaartsysteem geve een klapper op de pachters. Geen be zwaar bestaat er m.i. tegen om langdurige mondelinge pachten op te nemen. Er zijn momenteel al cultuurpercelen genoeg in de boekhouding en dit heeft in de grote steden al tot gevolg gehad dat het verkochte in koopaktes omschreven wordt als b.v.: „noord grens is de kadastrale grens, oostgrens wordt aangegeven door het ter plaatse staande raster, zuid- en westgrens worden gevormd door de kadastrale grens. Van de vele imaginaire cultuurgrenzen (die geen eigendomsgrenzen zijn doch een fiscale herkomst hebben) moeten we nu al bestraffend tegen het kadaster zeggen wat Hamlet's moe der van een spookverschijning opmerkt, en wat men ook t.a.v. dit artikel kan constateren: dit is geen realiteit maar „This is the very coinage of your brain". Strafbaar dus niet als diefstal maar als bedrog. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ 222 VERENIGING TEN ALGEMENE NUTTE

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 26