Bestuurssamenstelling V.T.A.K. Het bestuur van de Vereniging van Technisch Ambtenaren van het Kadaster is thans als volgt samengesteld: Voorzitter: J. J. Vermeulen; secretaris: J. Ko ning; penningmeester: J. W. W. van Wijk; tweede secretaris: C. W. F. van de Noordaa en ledenadministrateur: C. A. Boelens. J. Koning, secretaris, Eenhoornstraat 8, Haarlem Kort verslag van de rayonbijeenkomst in Rotterdam Donderdag 16 mei 1968 werd voor het rayon Zuid-Holland een bijeenkomst belegd in sa menwerking met de Nederlandse Landmeet kundige Federatie. De spreker, Ir. C. M. A. van den Hout, Hoofd ingenieur bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, heeft een aandachtig gehoor van ongeveer 50 belangstellenden eerst met be hulp van dia's een duidelijk inzicht gegeven in de huidige stand van de fotogrammetrie. Met behulp van de zogenaamde „grootschali ge kaarteringen" zijn resultaten te bereiken, die niet onderdoen voor kaartmateriaal, dat op de ouderwetse manier uit detailmetingen wordt samengesteld. De vlieghoogte wordt hierbij meestal op 1500 m gehouden. De moeilijk heden, die vroeger een vereffening van een groot aantal punten opleverde zijn door de ontwikkeling van een nieuwe methode en in schakeling van een computer volledig opgelost. Men kan op deze manier 2000 punten in een paar uur vereffenen. Omdat de opdracht gevers tegenwoordig meestal op de fotogram- metrische resultaten zitten te wachten, wordt de terrestrische naverkenning, die veel tijd vergt, dikwijls achterwege gelaten. Men neemt er graag genoegen mee, dat men zeer snel een goede kaart krijgt, die men zelf nog waar nodig moet corrigeren voor overste kende dakranden en andere typische fotogram- metrische onvolkomenheden. Naast de vervaardiging van kaarten zijn er tegenwoordig nog allerlei andere fotogramme- trische opdrachten, die nauw verband houden met de fotografische mogelijkheden, zoals die nu ter beschikking staan. Er zijn tegenwoordig automatische camera's te krijgen, die geladen kunnen worden met een film van 70 opnamen 6 X 6 en dan om de 20 sec. een foto kunnen maken. Hierdoor is de studie van allerlei bewegingen mogelijk geworden. Een voorbeeld hiervan was een proef met een „duweenheid" bij de Hartel- sluis te Rotterdam. Een „duweenheid" is de moderne uitvoering van een transport te water, dat vroeger door een sleepboot met een aantal gesleepte bakken werd uitgevoerd. Voor deze proef was de afgelegde baan van de boot bij het manoeuvreren tot in de sluis ob ject van studie. Hiervoor waren twee camera's op de boot op gesteld en waren op de kant, op het remming- werk, paspunten gemarkeerd. Het was nu mo gelijk uit metingen van de paspunten op de foto's de plaats van de camera met een soort snelliusberekening te bepalen. Uit de in totaal 200 foto's kon op die manier een serie punten worden bepaald en de af gelegde baan worden gereconstrueerd. Daar de nauwkeurigheid van dit soort metin gen zeer bevredigend is en men voor het reken werk zeer geschikt een computer in kan scha kelen, zijn er voor deze „metingen" nog zeer zeer veel mogelijkheden. Deze avond waarvoor de kantine-zaal van het Stadstimmerhuis aan de Veemarkt in Rotter dam ter beschikking was kan alleszins geslaagd worden genoemd en de commissie hoopt dat zij na de vakanties een even interessant onder werp kan vinden om U opnieuw te kunnen uitnodigen voor een rayonbijeenkomst, waar uw vakkennis wordt verrijkt. C. H. Stoute Rayonbijeenkomst te Zwolle Op woensdag 2 oktober 1968 zal te Zwolle weer een rayonbijeenkomst worden gehouden in Hotel van Geytenbeek. Ir. Flinterman zal een inleiding houden over Rijksdriehoeksmeting in het algemeen en de herziening van het tweede orde puntennet in Gelderland en Overijssel in het bijzonder" Aanvang: 19.45 uur. Wij nodigen U hierbij gaarne uit. Ir. W. Berends, NLF. W. W. Proper, NGL. 224 it het

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 28