foto's was 1 10.000 en deze is nu sedert enige jaren teruggebracht op 1 6000. Met behulp van deze machines wordt het minuutblad op „astrafoil-white opaque" met potlood gete kend; de kaartbladen worden daarbij verdeeld ongeveer in de richting van de rivierloop met een kleine overlap op de aangrenzende bladen; op elk blad staat een noordpijl aangegeven, welke de richting van het kaartnoorden van de Topografische kaart geeft. Van deze minuut worden fotocopieën vervaar digd voor de aanvullingen, e.v. de bijmetingen en de vlaktewaterpassing. Deze werkzaamhe den worden uitgevoerd volgens de daarvoor opgestelde instructies. Na het verwerken van deze uit de buitendienst verkregen resultaten op het minuutblad, wordt daarvan op één van de calques „halfmat astra- foil-transparant", nodig voor de reproduktie, uitsluitend de situatie getekend. Na het gereed komen hiervan legt men hierover een tweede geheel transparant astrafoil, dat d.m.v. pas- kruisen wordt vastgelegd en waarop het schrift en de signaturen worden gemonteerd d.m.v. strippingfilm, voorzien van een zelfklevende waslaag. Van deze beide calques tezamen wordt de z.g. „mechanische calque" op „cro- naflex" vervaardigd voor de opdrachtgevers en het archief van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. De opdrachtgevers, de ar rondissementsdiensten, kunnen nu van deze calque lichtdrukken c.q. acute-calques naar behoefte vervaardigen en deze eveneens ver zenden naar de vaste afnemers die zich daar voor hebben aangemeld. De kaart geeft uitsluitend die details, welke voor het rivierbeheer van belang zijn en een permanent karakter dragen. Noch de vaar- waterlijn van de Herziene Rivierkaart, noch de normaallijn van de Tweede Herziening, evenmin de dieptegetallen en -lijnen vindt men op de kaart „nieuwe stijl" terug; het is een technische kaart, die uitsluitend beheerskaart is geworden. Het gehele buitendijkse gebied met de hoofd waterkering en de daarbij aansluitende strook binnendijks gebied ter breedte van 50 m wordt gekaarteerd. Alleen de aanwezigheid van kunstwerken kan het in kaart brengen van een bredere strook noodzakelijk maken, zoals b.v. op de bladen 301 t/m 314, waarop, be halve de Maas, ook nog het Julianakanaal met het tussen gelegen gebied staat afgebeeld (zie o.a. blad 309, schaal 1 5000, met de omge ving van Grevenbicht en van de schutsluizen in dat kanaal bij Born). In het buitendijks gelegen gebied worden twee hoogten per ha aangegeven. Op dijken, kaden, wegen, kribben en strekdammen worden de hoogtegetallen om de 100 m geplaatst; in het binnendijks gelegen gebied worden geen hoog ten gemeten. Bijzondere aandacht is ook ditmaal besteed aan het juist weergeven van de rijks-, provin ciale- en gemeentegrenzen. In de witte rand om de kaart zijn om de 500 m de rechthoekige coördinatenwaarden bij de lijnen van het vierkantennet van de Rijksdrie hoeksmeting getekend; het net is door kruisjes op het blad aangegeven. De bladen bevatten geen legenda. Alle signaturen en symbolen om trent de meetkundige grondslag, grenzen, steensoorten in glooiingen, palen, borden, peil schalen, leidingen, gebouwen, spoorwegen, duikers, sluizen, buizen, verhardingen, be groeiingen, etc., evenals de verklaring voor de afkortingen, zijn, voor elk van de schalen apart, tezamen op een lichtdruk van 40 x 29,5 cm samengebracht. Daar waar uit andere hoofde opdrachten wor den uitgevoerd door de Meetkundige Dienst (beheerskaarten op schalen 1 :1000, 1 :2000 of 1 2500) worden deze kaarteringen tevens voor het completeren van de rivierkaart ge bruikt. Bij de rivierkaarten „nieuwe stijl" spreekt men niet meer van uitgave en ook niet meer van een derde herziening. In de kaart wordt nu alleen op elk blad de datum aangegeven tot welke het kaartblad is bijgewerkt (zie beneden). De rivierkaart in ouderwetse zin bestaat niet meer. De aardrijkskundige namen zijn op verzoek van het Koninklijk Nederlands(ch) Aardrijks kundig Genootschap in de oude spelling ge geven. Overigens gebeurde dit, zowel voor de Rivierkaart als voor de Topografische kaarten van oudsher, daar dat officieel voorgeschreven was en is. Dus schrijven we Gelderse IJssel, om dat de naam van de rivier IJssel is; maar het is Hollandsche IJssel. Het is Nieuwe Maas, Scheur, Nieuwe Waterweg, welke tezamen de Rotterdamse Waterweg vormen. Het uiterlijk van de rivierkaart „nieuwe stijl" is door de moderne wijze van werken sterk gewijzigd en zal in veler ogen er niet mooier op geworden zijn, wat gedeeltelijk ligt aan de wijze van reproduktie: nl. de lichtdruk. Het lijnwerk is nog even fijn getekend, nog even fraai als op de bladen van de Tweede Herzie ning. Het is een genot met of zonder ver grootglas cm2 voor cm2 te bestuderen, de schoonheid van lijn te bewonderen, zich te ver- 204

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 8