vordering van de rationalisatie ondergebracht bij het O.- en S.-fonds. Streekverbetering, voorlichtingsbedrijven, bevordering bedrijfs economisch onderzoek, voorlichtingswoningen en sociologisch proefonderzoek zullen o.m. voortaan worden bezien in het kader van de ontwikkelingsactiviteiten van het O.- en S.- fonds. De aanvragen-ontwikkelingsbedrijven van 1965 en 1966 zijn thans nagenoeg geheel afge handeld. In de loop van 1969 zal het komen tot een definitieve afwikkeling. Van de 9865 aanvragen zijn er 3536 afgewezen, 3988 aan vragen hebben tot een overeenkomst geleid; de rest is nog in behandeling. Intussen is een be drag van 28,5 miljoen voor dit doel uitge keerd, in hoofdzaak voor investeringen in ge bouwen voor de huisvesting van rundvee, varkens en kippen. In de tuinbouw ging het in hoofdzaak om nieuwbouw en verbetering van kassen. Voor de montagestallen (1965 en 1966) is totaal 6,7 miljoen uitgekeerd bij 301 af gewezen aanvragen, 492 afgesloten overeen komsten bij een totaal aantal van 1158 aan vragen. Met de principiële grondslagen van de nieuwe, per 1 januari 1968 ingestelde regeling voor de bedrijfsbeëindiging is naar de mening van Minister Lardinois de juiste weg ingeslagen. Intussen is het aantal aanvragen voor deze regeling beneden de verwachting, n.l. in totaal: januari 164, februari 270, maart 335, april 410, mei 449, juni 484. In de oude regeling voor de bedrijfsbeëindi ging waren tot 1 juni 1968 5928 overeenkom sten gesloten met 33.921 ha voor bedrijfsver- groting of doeleinden van algemeen nut. Met een gemiddelde bedrijfsgrootte der beëindigde bedrijven van 5,72 ha is dit opgelopen van 4,96 ha in het eerste tot 6,50 in het laatste jaar. Het grootste deel der beëindigde bedrijven lag in 1965 met 29 pet in de klasse 35 ha en thans met 23 pet in de 57 ha klasse. Het percentage bedrijven groter dan 10 ha steeg zelfs van 5 naar 19. Er blijkt een zeer duide lijke ontwikkeling naar grotere bedrijven uit. De eveneens ingetrokken regeling voor de be drijfsbeëindiging, die de mogelijkheid van een uitkering in vijf-jaarlijkse termijnen inhield, heeft tot nu toe tot 209 overeenkomsten geleid, waarbij 2246 ha is vrijgekomen bij een gemid delde bedrijfsgrootte van de beëindigde bedrij ven van ruim 11 ha. Staatsbosbeheer Gelet op de veelzijdige betekenis van het bos in ons land voor het klimaat, het landschap, de natuurbescherming en de openluchtrecreatie beheert het Staatsbosbeheer van het Ministerie van Landbouw en Visserij o.m. niet alleen de staatsbossen, maar het werkt ook aan de in standhouding van het voor de Nederlandse bevolking zo belangrijke bosbezit in ons land. In de memorie van toelichting bij de Land- bouwbegroting-1969 wijst Minister Lardinois op de slechte rentabiliteit van een groot deel van het bosbezit, die het vooral wanneer de eigenaar een onevenredig deel van zijn vermo gen in grote boscomplexen heeft vastgelegd, moeilijk maakt dit bezit bij vererving als par ticulier bezit te handhaven. Andere particu liere gegadigden voor dergelijke grote com plexen melden zich slechts zelden aan, zodat in vele gevallen bij gevaar van versnippe ring als enige kopers voor deze bezittingen zich voordoen de Staat en de door de overheid gesteunde verenigingen en stichtingen op het terrein van het natuurbehoud. In het laatste geval wordt als regel de helft van het aan koopbedrag door het rijk bekostigd (Minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk). Teneinde krachtiger aan het behoud van de bossen te kunnen medewerken, is op de be groting van „Landbouw en Visserij" het be drag voor de aankoop van bossen, dat 1 miljoen gulden heeft bedragen, voor 1969 op 5,5 miljoen gebracht. Jaarverslag 1967 K.N.H.M. Onlangs ontvingen wij het jaarverslag over 1967 van de Koninklijke Nederlandsche Hei demaatschappij te Arnhem. Het boekje is keurig uitgevoerd en bevat 59 bladzijden. Na het financieel verslag volgt het verslag van de directie, waarin zowel de bin nenlandse als de buitenlandse activiteiten de revue passeren. Na een uiteenzetting van Ir. J. Ph. L. Petri over de relaties tussen de mens en zijn fysieke milieu volgt tenslotte een uit voerige adreslijst van de verschillende dien sten en kantoren van de maatschappij. B.N. 247

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 19