IJkmetingen ten behoeve van Hi-Fix patroon „Groningen" door R. F. Veenendaal, Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat. Medio '66 is door de studiedienst van de Rijkswaterstaat te Baflo een Decca Hi-Fix chain in gebruik genomen voor het oostelijk Wadden- en Eemsgebied. Hoewel dit voor Nederland geen primeur was, is dit elektronisch plaatsbepalingssysteem tot nog toe het enige in het noorden van het land. Algemeen Zoals vele technische vindingen, is ook het systeem van radioplaatsbepaling gedurende de tweede wereldoorlog in de belangstelling komen te staan. Was het in eerste instantie de bedoeling, de navigatie tijdens oorlogshandelingen zeker te stellen, na de oorlog kwam de ontwikkeling voor meer civiel gebruik op gang. Uit de groep navigatie-systemen ontwikkel den zich de survey-systemen, waartoe onder meer Hi-Fix behoort. Deze survey-systemen kenmerken zich door een hogere graad van nauwkeurigheid dan de navigatie-systemen. Het was tot voor kort algemeen gebruikelijk, om bij de plaatsbepaling t.b.v. de hydrografie gebruik te maken van de sextant. Men is dan uiteraard gebonden aan het zicht en de weersomstandigheden, terwijl Hi-Fix hier nagenoeg onafhankelijk van is. Behalve voor bovengenoemde hydrografische opname, wordt Hi-Fix ook gebruikt voor diverse wa terbouwkundige werken als baggeren en steen- storten. Alvorens het aandeel van de Meetkundige Dienst bij het in gebruik nemen van een Hi- Fix chain te belichten, lijkt het mij noodzake lijk het principe waarop Hi-Fix berust nader, zij het summier, te bespreken. Principe Hi-Fix Aan het systeem ligt het uitzenden van drie elektromagnetische golfvelden door middel van drie zenders, nl. de Master en twee Slaves (S.oost en S.west) ten grondslag. Alle zenders gebruiken dezelfde frequentie. Van het hierbij optredend periodiek verschijn sel in de vorm van een wisselend krachtveld, veroorzaakt door ieder der zenders, geeft fig. 1 een meetkundig model te zien. afstand (F) per tyV (t) 231

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 3