Jacob Roelofs (van Deventer) ca. 1510-1575 „een treffelijk geographus" door W. Koopmansoud-ambtenaar van het Kadaster Jacob van Deventer, in de 16e eeuw een be kend Nederlands aardrijkskundige, land meter, topograaf en kaarttekenaar, werd als een „onechte" zoon van een geestelijke tussen 1510 en 1515 waarschijnlijk in of bij De venter geboren (correspondentie uit het gemeentearchief te Kampen wijst hierop). Men schrijft zijn naam ook als Jacobus Diven- triensis, Jacobus a Deventria, Jacob de Land meter en Jacob Daber. Hij had geen invloedrijke familieleden; door hard werken is hij een man van betekenis ge worden. Zijn kartografische arbeid heeft hem doen voortleven door de eeuwen heen! Het heeft na zijn dood lang geduurd, alvorens deze belangrijke kartograaf meer in de belangstelling werd getrokken. In 1773 maakte G. D. Azevedo (Continho y Berna) in de Korte Cronycke van Mechelen, dl. 3, 1774, de correspondentie tussen Viglius (van Aytta) en Hopper(us) openbaar. Hoewel Re- vius schrijvers en drukkers vermeldt uit de 16e eeuw, treft men in zijn „Daventria illus- trata" geen levensbericht van Van Deventer aan. Wel vindt men in de „Overijsselsche Al manak" van 1839, blz. 55, een artikel van de bibliothecaris Ds. P. C. Molhuijsen. De Belgi sche archivaris Alex Pinchart wees in 1859 nog eens op de vele brieven over hem van Viglius en Hopperus, op welke stukken wij later nog terugkomen. Tevens moeten wij aan dacht schenken aan de notities van Frederik Muller en W. Eekhoff in „de Navorscher" van 1866 en 1870. Dr. W. Ruge geeft in „Nachrichten v. d. Kön. Ges. d. Wissenschaf ten zu Göttingen" (Reiseberichte 19041916) de beschrijving van verschillende kaarten ook van Van Deventer vóór 1570 ont staan. Belangrijk is ook een uitvoerig bericht van Charles Ruelens, conservateur des manuscrits a la Bibliothèque royale de la Belgique en mede-uitgever van de „Atlas des villes de la Belgique", met 100 kaarten van zijn hand. In de 7e aflevering van deze prachtverzameling in facsimile geeft Ruelens veel bijzon derheden uit Van Deventer's leven. Ortelius en Munsterus bedienden zich van zijn werk stukken; Munsterus b.v. laste in zijn „Wereld- beschrijvinge" Van Deventer's beschrijving van Friesland in. De Lafreri-atlas in de „Bi bliotheek van de Koning" te Madrid bevat verschillende kopieën van zijn kaartwerk. Verscheidene anderen graveerden zijn schep pingen na. In ettelijke publikaties is later zijn werk en zijn ook zijn afzonderlijke kaarten bespro ken. Wij menen, dat hij ten onrechte genegeerd is naast Waghenaer, Hayen, Goos e.a. in de in teressante bijlage van het Tété kerstnummer van dec. 1948, art. F. J. M. Wijnekus, Beknop te inl. in de Ned. cart. Een portret van hem hebben wij niet gevonden. Belangrijke gege vens vindt men in de oude rekeningen van Plantijn, Draeckx e.a. Jacob van Deventer tussen zijn tijdgenoten Voordat wij beginnen aan een nadere bespre king van Jacob van Deventer's oeuvre, willen wij hem iets gedetailleerder plaatsen in zijn tijd. Herinneren wij ons dan, dat Den Briel 273

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 13