Eigenlijk is het wel merkwaardig, dat niet de beroemde leermeester Gemma Frisius, maar de aanvankelijk niet eers zo bekende leerling Jacob Roelofs de vervaardiger is. Merkwaar dig is ook, dat hij begon met de studie der medicijnen en de wiskunde en ir Leuven de graad van magister artium behaalde, voordat hij zich van zijn andere kwaliteiten bewust werd. Uit het Keulse stadsarchief (uitgegane brie ven, dl. 97-228) zou omtrent hem blijken „das Meister Jacob auszwendig Deventer uf einem Dorf geboren, ehemals Monasti- cam vitam erwehtt, dasselbige folgents verlaszen, und in Brabandt der Drucke- reien beigewontt Zijn vroegste opdrachten In 1536 ontving hij van de Staten van Hol land de opdracht voor het vervaardigen van een kaart van „de landen van Holland". Er wordt beweerd, dat de door hem gevraagde som van 400 Rg. te hoog werd geacht. Zeker heid omtrent de uitvoering bestaat er niet. Reeds spoedig daarna bood hij aan de Raad van Brabant een kaart van dat gewest aan. In 1542 waren kaarten van Holland en Gel derland gereed. In een Mechelens register met de huizen en hun bewoners uit het jaar 1544 is aangete kend, dat Mr. Jacop van Daventer in de Kerckhofstrate een huis had gehuurd (nu de Stassartstraat: zie foto op blz. 280). Daaruit blijkt in elk geval, dat hij toen in Mechelen woonde in het paradijs aan de Dijle, hoewel hij daar reeds in 1542, misschien al in 1536, ver bleef, hetgeen uit andere berichten kan worden afgeleid. Hij verkeerde daar met kaartafzetters en gra veurs, had herhaalde contacten met het huis Plantijn. Belgische auteurs als Denucé en Ver- heijden geven hierover in hun publikaties meer bijzonderheden. Op bevel der Staten kwam in 1546 uit „een charte van de gaten, die men moet inzeijlen, als men uijt de Noortzee incoemen wil in Hol land, mitsgaders van den lande van Vriesland daarinne gecomprehendeert", waarvoor Am sterdam en Waterland hem ieder 25,be talen (formaat 496 X 360 mm). Waarschijn lijk diende deze als model voor vele latere kaarten. Mercator heeft voor zijn kaart van Holland (die verscheen 35 jaar na Van Deventer's schepping en 15 jaar na de eerste Orteliusuit- gave) naast de kaart van Joost Jansz. Beeld snijder zeker ook die van Van Deventer als basiskaart gebruikt. Dan vermeldt van Reijgersberg in zijn „Cro- nycke van Zeelandt van 1551dat „Jac. van Deventer de Zeelantsche caerte nyeuwelick seer constelick in het jaar 1549 gemaeckt heeft" (tot de vervaardiging van dit stuk was reeds op 14 april 1542 door de Raad van Zie- rikzee besloten). Op de kaart van Dordrecht (één van de vele plaatsen, waar hij gewerkt en misschien ook gewoond heeft, zeker in 1545) wordt hij ge noemd „caesareus geographus". Zijn eerste kaartwerk van de Noord-Neder landse provincies, waarschijnlijk in klein for maat (houtsneden) kennen wij alleen uit het getuigenis van Seb. Münster, die in 1552 te Bazel zijn „Cosmographie" uitgaf, waarin ook kaarten met de naam Jac. van Deventer opgenomen zijn. In Liber III van dit werk is nog een grotere kaart te zien (onze N. pro vincies), ook met de naam J.V.D. aan de on derkant. In 1555 kreeg hij 5 pond voor een kopie van „Zeeland". Het Zeeuws Genootschap bezit dit stuk. Het opschrift luidt: Zelandicarum In- sulanum exactissima et nova descriptio, auc- tore Do. Jacobo a Daventria. Het is, naar het oordeel van Mr. J. Verheije van Citters (1803) „de eerste eenigzints meetkundig opgenomene kaart van dir gewest, want vóórdien tijd ver stond men het caarteeren niet". Men vindt deze kaart onder hetzelfde op schrift ook in de eerste atlas van Ortelius van 1570. Van Friesland 1546(?) is een herdruk 1566 bekend met deze lange naam, welke mede daardoor reeds zijn ouderdom verraadt: Frisia antiquissima trans-Rhenana provincia cum adiacentibus regionibus a Jacoba Daventria. Belga descripta. Romae MDLXVI, een voor die tijd prachtige (en nu zeldzame) kaart, for maat 472 X 373 mm. Joachim Hoppers, toen lid van de Grote Raad van Mechelen en van de Geheime Raad van Brussel was blijkens zijn brieven met die kaart erg ingenomen; hij had reeds vroeger kaarten van Friesland ontworpen en kon er dus over oordelen. Het is wel waarschijnlijk dat Van Deventer's Fries land-kaart, zoals die door Hogenberg gegraveerd voorkomt in de Ortelius- uitgave 1579, steunt op de vroegere van Sebrandus Levius Leouardiensis. Naast deze bestaan nog enige andere herdrukken. 275

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 15