vond onder directie van Nijhoff de ver koop plaats van de collectie Francois van Aerssen. Die bevatte o.m. „Album amico- rum" van Petrus Hondius (15981610) met handtekeningen van enkele beroemd heden en 152 oude kaarten, vervaardigd tussen 1550 en 1600, van verschillende plaatsen. Zij kwamen in handen van Fred. Muller die dadelijk dacht aan de atlas van Van Deventer. Door omstandigheden be gon deze eerst in 1865 aan een serieus on derzoek, dat zijn mening bevestigde. Hij verkocht een en ander in 1866 (voor 300.aan de archivaris W. Eekhoff te Leeuwarden. De Belgische Kon. Bibl. verwierf één van de delen der atlas door bemiddeling van een mijnheer Gachard (deze kaarten zijn op perkament getekend en volgens de Belgische auteur met zorg en veel kunstzinnigheid uitgevoerd). Niet alle kaarten zijn teruggevonden. Er moe ten zeker ca. 260 gemaakt zijn, met de Duitse en Franse steden meegerekend zelfs meer. De twee in Madrid bewaarde oorspronkelijke delen met plattegronden bevatten volgens Dr. Wieder resp. 75 en 105; aangenomen dat ook het derde deel ca. 75 kaarten bevat, dan zou den van die 260 ca. 225 bekend zijn. Behalve de straten en kanalen herkent men ook molens en kerken en, bij de grotere steden, b.v. Mechelen, de wachttorens, maar overigens is het tekenwerk ,,an sich" inderdaad niet bij zonder fraai. Er is in de uitvoering wel ver schil: zo geeft b.v. Brussel beter teken- en kleurwerk te zien, terwijl de (vermoedelijk) laatst vervaardigde stukken beslist slordig zijn bewerkt. Misschien is dit te wijten aan de her haalde pressie, die men op de maker uitoefen de, misschien aan zijn lichamelijke achter uitgang (in de correspondentie wordt opge merkt, dat hij door of tijdens de bewerking oud is geworden. En naar-onze-begrippen- oude-mensen waren in de 16e eeuw dun ge zaaid). In één van zijn brieven (1575) merkt ook Viglius op: „Ik had gewenst, dat de plaatsen een weinig beter opgehelderd ge kleurd) geweest waren Ook schijnt af gesproken geweest te zijn, dat alle kerken, poorten en publieke gebouwen ingetekend zouden worden. Dat is niet overal gebeurd. De in de Madrid-atlassen opgenomen tekenin gen zouden door Van Deventer gemaakt zijn naar de oorspronkelijk door hem gekaarteerde minuten. Tegen deze mening worden bezwa ren geopperd. Wij herinneren b.v. aan het jaarverslag 1924 van het Rijksarchief, Bijl. III, blz. 68. De afmetingen van de bladen zijn 3040 cm bij 1520 cm; er komen slechts enkele dubbelen voor. Over de schaal van de (Belgische) gekleurde plattegronden merkt Emile Ouverleaux op (zie „Postface" in de „Atlas des villes Belgi- ques il nous a fallu pour déterminer cette échelle numérique, procéder a des mesura- ges comparatifs minutieux, opérés sur un certain nombre de plans de J.v.D. et sur d'excellents plans modernesceux du ca dastre entre autresce qui nous a permis de constater que le topographie du XVIe siècle a dressé les siens a 1/7500 approxi- mativement. 280 Plattegrond van Mechelen door Jac. van Deventer. De zwarte stip met pijl duidt zijn woonplaats aan (Kerck- hofjstrate of de Stassartstraat, ontstaan in de 14e eeuw). Hier woonde hij meer dan 30 jaar. Foto Rijksuniversiteit Utrecht.

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 20