JAARVERSLAG KADASTER EN HYPOTHEKEN 1967 Dezer dagen ontvingen wij het jaarverslag over 1967 van de Dienst Kadaster en Hypo theken. Het boekje is eenvoudig van uitvoe ring en beperkt van omvang (24 pagina's), maar geeft velerlei informatie. Enkele onder werpen geven wij hier verkort en dus onvol ledig weer. De technische werkgroep van de Nederlands- Duitse Grenscommissie voltooide nagenoeg de werkzaamheden. Van de 585 km lange grens was op 1 januari 1968 ongeveer 350 km opnieuw vastgesteld. In de werkzaamheden bij de Hypotheekbe- waringen traden slechts geringe schommelin gen op. Het onderdeel doorhalingen van in schrijvingen echter, vertoonde een teruggang van 6,1 ten opzichte van 1966. Bij drie bewaringen kwam men geheel gereed met het microfotograferen van de overschrijvingsre- gisters. Alle bewaringen werden voorzien van een Rank-Xerox reproduktie-apparaat. Eind 1967 is een begin gemaakt met de bestudering van de problemen rondom de automatisering van de kadastrale boekhouding. Bij wijze van proef is een aantal landmeet- assistenten in opleiding genomen voor het verrichten van bepaalde eenvoudige veld- werkzaamheden, die tot nogtoe werden ver richt door landmeetkundig ambtenaren. De nieuwe theorie voor de puntsbepaling van Prof. Baarda werd in de praktijk beproefd. De resultaten waren in alle opzichten bevredi gend. De proefmetingen worden voortgezet in de ruilverkaveling Alblasserwaard. Bij de Landmeetkundige Dienst vertoonde het aantal inkomende akteposten een teruggang. Ook het aantal aanvragen particulier werk liep terug. Er werd 7837 ha hermeten. De werkvoorraad per 31 december 1967 voor de 13 bureaus van de Ruilverkavelingsdienst samen, bestond uit 115 in uitvoering zijnde verkavelingen met een totale oppervlakte van 502.800 ha. De werkvoorraad nam toe met 7,9%. In een 15-tal ruilverkavelingen wordt netwerkplanning toegepast. In het ver slagjaar zijn ten behoeve van de ruilverkave lingsdienst werkzaamheden verricht door het Centraal Teken- en Opleidingsbureau, de Fo- togrammetrische Dienst en cultuurmaatschap pijen. In totaal kwam 16 van de werktijd voor rekening van deze instellingen. Negen ruilverkavelingen werden langs fotogramme- trische weg opgenomen. Door de Fotogram- metrische Dienst werden 287 kaarteerbladen aangelegd, waarnaast nog 27 blokvereffenin- gen werden uitgevoerd. Door de Bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeks meting werd een groot gedeelte van het aan- sluitingsnet aan het hoofddriehoeksnet van de uitgevoerde basismeting op de Afsluitdijk op nieuw gemeten. De resultaten zijn zeer accep tabel. De metingen ten behoeve van de herziening van het stelsel van secundaire punten van het net der rijksdriehoeksmeting werden in 1967 voortgezet voor wat betreft de punten welke deel zullen gaan uitmaken van het kernnet der secundaire punten. Op 1 januari 1967 bedroeg het aantal cursis ten aan het Centraal Teken- en Opleidings bureau 95. Op 5 april 1967 is cursus 33 ge start met een totaal van 77 nieuwe cursisten en 17 tweede-jaars. De Z-25 installatie van de afdeling Assistentie is uitgebreid door de inbouw van een vier maal groter geheugen. Een tweede elektro-plani- meter Z-80 werd in gebruik genomen, bene vens een tweede flexo-writer. Aan de Centrale Tekenafdeling werden 467 bijbladen opge werkt ten behoeve van de filmplanvervaardi- ging. Ten behoeve van hermeting werden 30 nieuwe plans vervaardigd. Bij de Reproduktie-afdeling van de Fotogram- metrische Dienst kwam een derde lichtdruk machine in bedrijf. De produktie van de off setdrukkerij was in het verslagjaar ongeveer gelijk aan die van 1966. Door de microfilm sectie werden ongeveer 13.000 vergrotingen gemaakt ten behoeve van de ruilverkavelings dienst. Bij de Fotogrammetrische afdeling werden ongeveer 33.000 punten gemeten en kwamen 204 bladen 1 1000 en 297 bladen 1 2000, alsmede 3418 ontschrankingen gereed. B.N. 285

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 25