BALANS RUILVERKAVELINGSWET Het jongste nummer van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (84e jaargang, nr. 5, 1968) is geheel gevuld met het omvang rijke rapport 1150 blz.) van de Werkgroep Balans Ruilverkavelingswet. De werkgroep, die op 5 januari 1965 met haar werkzaamheden begon, heeft de volgende sa menstelling: Prof. ir. G. F. Witt, voorzitter; Ir. A. Govers, Ir. G. Homan (Nederlandse Landmeetkundige Federatie); Prof. mr. P. de Haan, Mr. J. C. Somer, Mr. N. M. Zijp (Ver eniging voor Agrarisch recht): Ir. C. Bosman, B. J. Franke en Ir. C. D. Viehoff (Studiekring voor Cultuurtechniek van het Kon. Genoot schap voor Landbouwwetenschap). Als secre taris trad op Mr. D. L. Rodrigues Lopes, we tenschappelijk medewerker aan de Technische Hogeschool te Delft, terwijl het rapport is geschreven door Prof. De Haan. De werkgroep kreeg tot taak te onderzoeken of de Ruilverkavelingswet 1954 wijziging be hoeft en, zo ja, op welke punten. Als algemene gezichtspunten vallen omtrent de inhoud van het rapport te vermelden: 1. de vooropstelling van het agrarisch belang, 2. de coördinatie van de ruilverkaveling met de ruimtelijke ordening, 3. een versnelling van de procedure, 4. het streven naar een grotere mate van rechtszekerheid, 5. een verder gaan de democratisering, 6. een vereenvoudiging van de administratieve afwikkeling en 7. een betere afstemming op de praktijk. De werkgroep komt tot de conclusie dat een algehele herziening van de Ruilverkavelings wet op korte termijn moet worden voorbereid. Het rapport vermeldt in totaal 85 conclusies en aanbevelingen. Het is ter kennismaking toe gezonden aan de Ministers van Landbouw, Financiën en Justitie, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de Com missie voor de Landbouw van de Tweede Ka mer, de fractievoorzitters van de Tweede Ka mer, alsmede de Centrale Cultuurtechnische Commissie. De werkgroep heeft de resultaten van haar onderzoek niet mede neergelegd in een ont werp voor een nieuwe Ruilverkavelingswet, „omdat een principiële bezinning op de grond slagen van het ruilverkavelingsrecht haar vooralsnog belangrijker leek dan een uitwer king in juridisch-technische details, die ge makkelijk de aandacht van de hoofdzaken zouden afleiden." B.N. Verslag O- en S-Fonds 1967 Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft het verslag over de werkzaamheden in 1967 gepubliceerd. In het verslagjaar waren vier bijdrage-regelin- gen in uitvoering en werden drie principe besluiten genomen voor nieuwe bijdrage-mo- gelijkheden. Bedrijfsbeëindiging Aan het einde van het verslagjaar heeft het bestuur een nieuwe beëindigingsvergoedings regeling vastgesteld. In het kader van het voorbereidend beraad hieromtrent heeft het bestuur de lopende beëindigingsregelingen I en II resp. met ingang van 1 oktober 1967 en 1 februari 1967 opgeschort. De afwikkeling van de ingediende aanvragen vond normaal voortgang. Beëindigingsregeling I Ultimo 1967 waren 11.394 aanvragen voor een beëindigingsvergoeding onder de bedrijfs beëindigingsregeling I ingediend. Hiervan Werden 5269 aanvragen goedgekeurd. Afge wezen of ingetrokken werden 4877 aanvra gen. In 1967 werden 1330 aanvragen inge diend tegenover 2325 in 1966 en 3389 in 1965. Rekening wordt ermede gehouden dat de minder gunstige conjuncturele situatie en de afnemende mogelijkheden voor alternatieve werkgelegenheid buiten de landbouw mogelijk remmende factoren zijn geweest. Als gevolg van het verminderde aantal aanvragen daal de ook het aantal goedkeuringen, namelijk van 2158 in 1966 tot 1231 in 1967. De leeftijds opbouw van de aanvragers met wie in 1967 een overeenkomst is gesloten is gunstiger dan in voorgaande jaren. Het duidelijkst blijkt dit uit de groep van 60 jaar en ouder, die in 1964/1965 67 in 1966 48 °/o in 1967 38 vertegenwoordigde. Van de in het verslagjaar beëindigde bedrijven is 36 °/o kleiner dan 5 ha, behoort 45 tot de groep 510 ha en is 19% 10 ha of groter. Dit betekent wederom 307

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 15