een verschuiving naar grotere bedrijven. In 1966 bedroegen deze percentages resp. 45, 42 en 13. Ook de gemiddelde oppervlakte van de beëindigde bedrijven is gestegen. In 1964/ 1965 was deze 4,8 ha, in 1966 6,1 ha en in het verslagjaar 6,8 ha. Van de totale opper vlakte in 1967 vrijgekomen grond was 25 °/o in gebruik als grasland, 71 als bouwland en 4 °/o voor tuinbouw. Van de 7539 ha die in 1967 vrij kwam is 4834 ha, of wel 64 °/o, door de beëindigers rechtstreeks aan land bouwbedrijven voor bedrijfsvergroting over gedragen. Aan de Stichting Beheer Landbouwgronden is ten behoeve van ruilverkavelingsgebieden 2415 ha, of wel 32 °/o, overgedragen. Aan publiekrechtelijke lichamen 162 ha (2%) en 128 ha (2 aan private personen voor niet- agrarische doeleinden. De grondverwerving vond grotendeels (46 plaats door bedrijven in grootteklasse van 1020 ha. In het alge meen verwierven de grootste bedrijven de grootste oppervlakte. Beëindigingsregeling II Tot 1 februari 1967 zijn in totaal 750 aan vragen onder de Beëindigingsregeling II ont vangen. Eind 1967 waren 575 aanvragen ge- De Onderlinge Waarborg Maatschappij DE AMBTENAREN-CENTRALE heel afgewerkt. Met 217 aanvragers werd een beëindigingsovereenkomst gesloten. Van de beëindigde ondernemers was 25 °/o jonger dan 50 jaar en 25 65 jaar en ouder. Naast het vrij grote aantal kleine bedrijven tot 5 ha 38,7 °/o werden ook enkele zeer grote bedrijven beëindigd. Het grootste bedrijf had een oppervlakte van 57 ha. Voor al in de groep kleine bedrijven komen oudere ondernemers voor, terwijl in de groep grotere bedrijven meer jongere ondernemers worden aangetroffen. In het kader van deze regeling kwam 2354 ha vrij, hetgeen neerkomt op een gemiddelde per bedrijf van 10,9 ha. De over gedragen grond ging resp. naar agrarische ver wervers: 1487,7 ha (63,2 Stichting Beheer Landbouwgronden: 848,4 ha (36 °/o) en niet- agrarische verwervers 18,2 ha (0,8 °/o). De verkoop van domeingronden in de IJsselmeerpolders Onder alle voorbehoud kan worden verwacht dat men, uitgaande van de huidige prijzen op het oude land, voor goede gronden in Ooste lijk Flevoland (gebouwen niet meegerekend) tot een verkoopprijs van rond 11.000,per ha zou kunnen komen. Aldus mededelingen, door de minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, gedaan tijdens het indertijd ge houden mondelinge overleg inzake de verkoop van domeingronden in de IJsselmeerpolders in de vaste Kamercommissie van financiën, waarover thans het verslag is verschenen. Bij de concretisering van 's ministers uitgangs punt, dat de verkoopprijzen zullen moeten overeenkomen met die, welke op het oude land voor vergelijkbare bedrijven worden ge maakt, zal uiteraard rekening moeten worden gehouden met de voortdurende ontwikkeling van het prijsniveau en met de verschillende aard van de afzonderlijke bedrijven. Bij de factoren, die in de huidige situatie voor de prijsbepaling een rol spelen, moet in de eerste plaats aan het prijsniveau worden ge dacht van vergelijkbare bedrijven op het oude land op het moment van verkoop. Hierbij moet onderscheid worden gemaakt tussen nieuw uit te geven en reeds verpachte bedrij ven. Bij de vergelijking voor nieuw uit te geven bedrijven met de prijzen op het oude land, moet uiteraard met de daarin opgeno men waarde van opstallen rekening worden gehouden. Voor de gebouwen moet dus een af trek worden toegepast. Bij de bedrijven in de nieuwe polders moeten anderzijds de, aldaar 308 tegen de gevolgen van ziekte en ongeval biedt haar leden: een volstrekt onopzegbare polis; een vergoeding van een onbeperkt aantal huisartsvisites: 80% vergoeding van de apothekerskosten; een onbeperkt aantal ligdagenvergoeding in Ziekenhuis en Sanatorium; een verzekering, aangepast aan de minis teriële richtlijnen inzake de 5% Gratifica tieregeling; een coulante en soepele schaderegeling; een premiereductie van 50% voor de kin deren beneden de 18-jarige leeftijd. Op verzoek wordt U een uitvoerige prospectus toe gezonden. Ondergetekende verzoekt ,,De Ambtenaren Cen trale", Maliebaan 108. Utrecht, telef. (030) 1 95 46, inlichtingen te verstrekken over haar ziektekosten verzekering. Naam: Adres: Tel.nr. Functie:

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 16