in het algemeen optimale, produktie-omstan- digheden in aanmerking worden genomen. Koop van pachtbedrijven Voor reeds verpachte bedrijven ligt de zaak natuurlijk anders in deze zin, dat het om be drijven met de daarop aanwezige opstallen gaat en dat de pachter, als hij geen overeen stemming met de Staat kan bereiken over de verkoopprijs, het bedrijf kan blijven pachten. Het wettelijke voorkeursrecht is hierbij niet in het geding, aangezien de Staat verkoop aan een derde niet overweegt. Bij de prijsbepaling zal ook met de gebouwen rekening moeten worden gehouden. Voor deze laatste zal men kunnen uitgaan van de geschatte stichtings- kosten, zoals die in het jaar van verkoop zou den zijn, uiteraard met toepassing van een af trek in verband met ouderdom en doelmatig heid van de gebouwen. In de verkoopvoorwaarden zal een verbod worden opgenomen, om zonder toestemming van de Staat binnen tien jaar te verkopen teneinde speculaties tot een minimum te be perken. Daarna zal het in principe mogelijk zijn ook een gedeelte te verkopen. De be windsman gelooft echter niet, dat van deze mogelijkheid tot splitsing die allerlei extra voorzieningen nodig zou maken veelvuldig gebruik zal worden gemaakt, mede gezien het duidelijke belang dat aan schaalvergroting is verbonden. Sprekende over het gevaar van bedrijfssplit- sing merkte de bewindsman nog op, dat een belemmering van het stichten van nieuwe ge bouwen door middel van gemeentelijke voor schriften niet ondenkbaar is, al lijkt het opstel len van verbodsbepalingen hier geen eenvou dige zaak. Het leek de bewindsman niet juist bij de verkoop zodanige voorwaarden te stel len, dat splitsing tot in verre toekomst zou worden voorkomen. Erfpachtbedrijven Het verschijnsel, dat in sommige gevallen een erfpachter kort na de verkrijging van het erf- pachtrecht tot verkoop overgaat en daarbij een prijs voor het recht „sec" bedingt, wijst er naar de mening van de min. van Fin. op, dat in feite de erfpachtcanons te laag zijn. Het pro bleem van de hoogte van de canons wordt daarom thans bestudeerd; tot nu toe echter kunnen nog geen bepaalde conclusies worden getrokken. Het bezwaar van verkrijging in erfpacht met speculatieve bedoelingen op zich zelf zal in belangrijke mate kunnen worden ondervangen indien geen erfpachtcontracten worden gesloten met pachters van b.v. 55 jaar of ouder, die geen opvolger in het bedrijf hebben. Het ligt in de bedoeling dat bij de uitgifte in erfpacht aan zittende pachters zo danige gedragslijn zal worden gevolgd. In antwoord op een vraag uit de Commissie deelde de bewindsman tenslotte mede, dat verkoop aan institutionele beleggers niet in de bedoeling ligt. De kopers zullen aan de- zelde eisen moeten voldoen die ook bij het huidige uitgiftebeleid aan de pachters en erf pachters worden gesteld (o.a. moeten het boe ren zijn, die zich in het betrokken gebied zullen vestigen). bOQhactt Brochure „Vrijwillige Ruilverkaveling" Enige maanden geleden (Geodesia 1968 nr. 7/8) vestigden wij de aandacht op een uitgave van de Koninklijke Nederlandsche Heide maatschappij, nl. „Aanpassingsverkaveling". Thans verscheen de brochure: „Vrijwillige Ruilverkaveling. Hoe, waar, wanneerHier in wordt, in tegenstelling tot de eerstgenoem de uitgave, de vrijwillige ruilverkaveling meer in het algemeen behandeld. Het boekje bevat 36 bladzijden. Belangstellen den kunnen het aanvragen bij het Secretariaat voor Voorlichting en Vereniging, Sectie 1 van de K.N.H.M., Lovinklaan 1 te Arnhem. B.N. Nieuwe uitgave beroemde atlas Van Keulen (begin 18e eeuw) Bij „Theatrum Orbis Terrarum Ltd." te Am sterdam verschijnt in facsimile-uitgave de grootste zeeatlas van de gebr. Van Keulen, eens zeekaartenmakers van internationaal for maat. Zij noemden dat werk „De groote lig- tende Zeefakkel". De atlas bevat meer dan 240 kaarten, w.o. verscheidene op dubbelpaginaformaat, met de zeeën en rivieren, kusten en havens enz., zoals die in de eerste helft van de 18e eeuw bekend waren. Alle bladen zijn door eersteklas vak mensen gegraveerd en met prachtige decoraties verlucht. De uitgave is gebonden in drie delen. Achteraan in elk deel is de Franse tekst op genomen, die Van Keulen in verscheidene uit- 309

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 17