gaven gebruikte (een vertaling van de oor spronkelijke Nederlandse tekst). Alle intekenaars krijgen een cadeau-exemplaar van de inleidende studie, speciaal voor deze facsimile-uitgave samengesteld door Dr. ir. C. Koeman, kortgeleden benoemd tot hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het formaat is 54 X 32 cm. De papiersoort lijkt sprekend op de voor de originele uitgave ge bruikte. Druk foto-offset. De allegorische titelpagina's en twaalf van de mooiste zee kaarten worden in veelkleurendruk gerepro duceerd. De band is van sterk pseudoperka- ment met goudopdruk. Elke twee maanden zal er één deel verschijnen, zodat het gehele werk omstreeks juli 1969 kan worden afgeleverd. Het is een natuurgetrouwe weergave van een 18e eeuws kunstwerk; de prijs is navenant: 1900,als men dadelijk drie delen betaalt of wel 700,per deel af zonderlijk. Na de publikatie van deel I wordt de prijs verhoogd tot 2400, Ter oriëntering nog enkele bijzonderheden over de Van Keulens. De eerste Joh. v. Keu len, begon ca. 1680, nadat hij meer dan twaalf jaren als „kaartafzetter" het vak van zijn schoonvader F. van Coerten had beoefend. Aanvankelijk waren Hendrick Doncker (die in 1664 zijn „Stuurmansboek" uitgaf, in 1672 een „Zeespiegel" met 58 kaarten en in 1693 een nog uitvoeriger zee-atlas) en Johannes Loots, die vlak bij Van Keulen woonde in de Nieuwebrugsteeg te Amsterdam, wel bedui dende concurrenten, maar Johan kocht van beiden het werk op. Gerrit of Gerard van Keu len leidde de firma van 17041726, zijn over lijdensjaar. Hij was de opvolger van Willem Jansz. Blaeu en zoons als kaartenmakers van de O.- en W.I.-Compagnie. Er zijn opvolgen de geslachten v. Keulen in deze branche werk zaam geweest. Na 1756 zette de fa. Joh. van Keulen en zonen de zaken voort, na 1779 de wed. G. Hulst van Keulen (tot 1885, toen de zaak werd geliquideerd). Uit de boedel zijn in de Leidse Universiteitsbibliotheek nog een 300-tal kaarten in portefeuille, welke dateren van 17041726. Een lijst van de uitgaven vinden we in Wieders „De Nederlandse ont dekking en kaartering van Spitsbergen", Am sterdam 1919. Authentieke gegevens zijn ook verwerkt o.m. in G. D. Bom H.Gzn. „Bijdra gen tot eene geschiedenis van het geslacht Van Keulen, Amsterdam 1885 (en 1962). Een zeer belangrijke aanwinst op kartogra- fisch gebied. W.K. Landmeetkundig Gezelschap „Snellius" Het bestuur van het Landmeetkundig Gezel schap „Snellius" is als volgt samengesteld: J. L. Martens, voorzitter (tot 1-1-'69); S. Stel- lingwerff Beintema, secretaris; G. M. van der Slikke, penningmeester en B. H. van Graf horst, excursie-commissaris. Dr. ir. Koeman hoogleraar Aan de rijksuniversiteit van Utrecht is Dr. ir. C. Koeman benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der sociale wetenschappen en de interfaculteit der aardrijkskunde en prehisto rie. Hij zal onderwijs geven in de kartografie. Prof. Koeman werd in 1918 te Wijdenes ge boren en studeerde te Delft, waar hij in 1948 wetenschappelijk ambtenaar werd. Hij behaalde in 1951 het diploma van geode tisch ingenieur en werd in 1957 benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A met de leeropdracht kartografie, geodesie en geschie denis van de kartografie. De heer Koeman promoveerde in 1961 te Utrecht en werd in 1965 benoemd tot lector met dezelfde leeropdracht. Het bestellen van banden voor Geodesia 1968 Het inbinden van de 10e jaargang van Geo desia kunt u weer tot uiterlijk 1 februari 1969 laten verzorgen. Bestelling kan uitsluitend geschieden door overschrijving van 12,45 op girorekening 77693 t.n.v. Schotanus Jens Utrecht N.V., met vermelding „Inbinden Geodesia 1968." De nummers van 1968 gelieve u franco te 310 O

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 18