De taak van de landmeetkundige bij het gemeentelijk grondbedrijf en andere afdelingen en instanties door M. Houtmantechnisch ambtenaar A bij de afdeling landmeten van gemeentewerken te Leiden. Reeds velen van ons die in de landmeetkunde werkzaam zijn en in dienst zijn getreden bij diverse gemeenten, werden geconfronteerd met een draak van landmeetkundig onbegrip. Het onbegrip was meestal de oorzaak, dat er van de coördinatie tussen de verschillende af delingen weinig terecht kwam. Meestal bleef men als éénling of als bijzondere groep opereren en was er van efficiëntie geen sprake. Door de uitzonderlijke positie die de afdeling landmeten bij een dienst Gemeentewerken in neemt, kan hij fungeren als rekencentrum, van waaruit de maatvoering wordt geregeld en bij gehouden. Om dit mogelijk te maken is een nauwe samen werking tussen de verschillende afdelingen vereist. Dat bij dit alles de persoonlijke inzet en in stelling een grote rol spelen, is begrijpelijk. De volgende richtlijnen worden momenteel bij de afdeling landmeten van Gemeentewerken Leiden toegepast. Samenwerking met het grondbedrijf Bij de behandeling van grondtransacties treedt de afdeling grondbedrijf in verbinding met de afdeling landmeten, om zich te vergewissen, of er van de te verkopen grond tekeningen aanwezig zijn. Bij het ontbreken van deze tekeningen zal de afdeling grondbedrijf opdracht geven een me ting en kaartering (1 500 of 1 200) te ver richten. Op deze kaartering zullen, in overleg met het kadaster, de begrenzingen van de in aanraking komende percelen worden aangegeven. In dit stadium wordt een afdruk van de kaar tering aan de afdeling grondbedrijf terugge zonden, zodat deze in overleg met de koper nauwkeurig kan aangeven wat er verkocht zal worden. Hierna wordt de kaartering afgewerkt en de grootten van de betrokken percelen of per ceelsgedeelten berekend en aan de afdeling grondbedrijf doorgegeven. Een afdruk van deze kaartering wordt aan de ambtenaar van de landmeetkundige buiten dienst ter beschikking gesteld, zodat deze de grenzen nauwkeurig kan uitzetten en vast- meten. Deze ambtenaar zal van de uitzetting een veldwerk maken, dat, bij de aanwijzing van de grenzen, aan het kadaster ter beschikking wordt gesteld. Samenwerking met bouw- en woningtoezicht, bouwkunde en volkshuisvesting Op de kaartering van de grondtransactie (zie samenwerking grondbedrijf) zal de afdeling landmeten de rooilijnen aangeven, zodat bouw- en woningtoezicht, in overleg met de koper en diens architect, de plaats van de gebouwen kan bepalen. In de uitbreidingsgebieden zal deze bepaling via het matenplan geschieden. Vervolgens zal de afdeling landmeten de rooilijnen en de ge bouwen, aan de hand van de kaartering of 300

(NGT) Geodesia | 1968 | | pagina 8