ring als een opeenvolging van vectoren wordt voorgesteld, levert in de meeste gevallen geen problemen op; de benadering der wiskundig juiste vorm hiervan, kan veelal met de ver eiste nauwkeurigheid plaats vinden. Zowel voor lineaire als kwadratische interpolaties zijn reeds sub-routines samengesteld. De klein ste stapgrootte van deze groep van tekenauto maten is 0,06 mm (1/16 mm). De relatieve tekennauwkeurigheid hangt behalve van deze stap-grootte ook af van de mechanische over brengingselementen. Praktisch is de totale on nauwkeurigheid echter nauwelijks van enige betekenis in vergelijking met de te bereiken tekennauwkeurigheid. Ook bij deze tekenauto maten zal de oplossing van tekenproblemen zich beperken tot de rationele combinatie van verschillende coördinaten met diverse sub-pro gramma's. Er bestaan reeds verschillende sub-program- ma's voor: a. het trekken van rechte lijnen, cirkels, cir kelsegmenten, -sectoren en derdegraads krommen b. transformaties (verschuivingen, rotaties, schaalverandering) c. het tekenen van evenwijdige lijnen op af stand naar keuze d. het tekenen van vloeiende krommen door een aantal gegeven punten, enz. De programmeringsmogelijkheden zijn echter per se afhankelijk van de te gebruiken reken automaat, hetgeen natuurlijk ook geldt voor de tekenautomaten genoemd onder sub a De coördinatenlezer Voor de coördinatenbepaling is een doelmatig semi-automatisch instrument ontwikkeld door de N.V. Hagen Systems te Rotterdam. De coördinatenlezer „Haromat" bestaat uit een tekentafel, maximum formaat 1250 X 1760 mm op verstelbare kolomvoet en de al dan niet verplaatsbare uitvoerapparatuur. Deze uitvoerapparatuur bestaat uit een tekstschrij ver en een elektronische teller met oplichtende cijferaanwijzing, met een capaciteit van 6 of 7 cijfers voor de X- en Y-coördinaat. De tekstschrijver produceert naast getypte tekst ook een ponsband of ponskaarten, terwijl uitvoer van een magneetband eveneens moge lijk is. Door verwisselbare programmakaarten kan elke code worden toegepast. De tekst schrijver met ponsband-uitvoer heeft een snel heid van 60 dan wel van 110 symbolen per seconde. Foto welwillend ter beschikking gesteld door Handels vereniging Hagen N.V., Rotterdam) De coördinatenlezer Haromat

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 10