k yeti LEIDSCHE e ONDERWIJSINSTELLINGEN v°Loo< Langs een rail aan de bovenzijde van het te kenblad loopt de X-wagen, op deze laatste is de F-wagen verplaatsbaar, beide wagens zijn door middel van een klemschroef vast te zet ten. Op de F-wagen bevindt zich een meetloep met vijfvoudige vergroting, voor de juiste in stelling een bedieningspaneel met 21 symbolen, waardoor het mogelijk is de nummers der te bepalen punten aan te geven en de uitvoer- apparatuur in werking te stellen. Voor het lezen van coördinaten oriënteert men het kaartassenstelsel op dat van de coör- dinatenlezer en stelt de meetloep in op het nulpunt van het kaartassenstelsel; door een druk op de insteltoets van de elektronische teller stelt men de aflezing van de X- en F- coördinaat op 0. Daarna voert men de meet loep naar het te bepalen punt, welk punt van uit elke willekeurige richting te benaderen is. De bewegingen van de X- en F-wagen worden door de X- en F-impulstellers geteld, verwerkt en doorgegeven aan de elektronische teller, die de X- en F-coördinaat aangeeft in lichten de cijfers in het raampje. De tekst-schrijver typt na daartoe gegeven opdracht de coördinaten uit, voorafgegaan door het num mer van het punt, hetwelk op het bedienings paneel is aangeslagen; de ponser zorgt gelijk tijdig voor ponsing in een bandje. Behalve de grootte van de tellingseenheid (te vergelijken met de stap-grootte bij de teken automaat) is verder de mechanische en elektro nische overbrenging bepalend voor de uitpas- singsnauwkeurigheid. Een standaardafwijking van 0,04 mm in de bepaling van de positie van een punt is met deze coördinatenlezer te realiseren. Gebruikte lectuur voor het schrijven van dit artikel: 1 1 A. Th. M. van Berckel B. Mailboux, Some Algol Plotting Procedures, Stichting Mathematisch Cen trum, Amsterdam, april 1965. P. Hutb, Functie, programmering en inzetmogelijkhe- den van een door een programma bestuurde tekentafel. Hagen Systems, Rotterdam 1966. O. Weibel, Automatisch tekenen, Voordracht gehouden op het 3e N.G.L. congres te Arnhem op 13 november 1965, gepubliceerd in het tijdschrift Geodesia. Electronisch Rekencentrum Utrecht, Handleiding voor het draaien van Algol-programma's, Utrecht, nov. 1965. Drs. P. L. Latour, Elektronische Rekenmachines, Utrecht, Antwerpen, Marka-boeken. N.B. Voor bovenstaand artikel is tevens gebruik ge maakt van de publikatie: F. L. T. van der Weiden: Suggesties voor het gebruik van reken- en tekenautomaten bij de vervaardiging van statistisch thematische kaarten, gepubliceerd in het Tijd schrift voor Econ. en Soc. Geografie, januari/februari 1968. instellingen zonder winstdoel erkend door de Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs m.m.v. het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen ïC's Avonds of in het weekeind een prospectus aanvragen? bel (01710) 3 18 44 I tlAft stuur mij zonder enige verplichting alle I Mvll informatie over de cursus: mevr. mej. dhr. straat woonplaats126 uitknippen of overnemen en in een envelop als brief verzenden of op een briefkaart

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 11