en hoekmeting wordt hetzelfde optisch sys teem gebruikt. Voor de aflezing van de rand is een apart lenzensysteem aangebracht, waar door deze in een schaalmicroscoop op het be dieningspaneel kan geschieden. De voordelen van het meten in twee kijkerstanden zijn ge handhaafd door de mogelijkheid een wijziging in de inwendige stralengang aan te brengen. De verticale rand heeft een automatische in dex, en bij het opstellen is optische centrering mogelijk. Bij daglicht is het afstandsbereik 500 m. Dit lijkt me een grote beperking. Vol gens de importeur is het niet de bedoeling dat dit type het model 6 vervangt, dat het instru ment voor veelhoeksmetingen blijft. Model 7T kan daar ook voor gebruikt worden, als de zijden niet langer dan 500 meter zijn, maar is bedoeld voor detailmeting en uitzet tingen. De nauwkeurigheid van de hoekmeting, schatting van de derde decimaal, is hiermee in overeenstemming. De prijzen van de modellen 6 en 7T zijn vrijwel gelijk. 3. AGA Geodimeter, Model 8 Er is in vele gevallen behoefte aan een afstand meter voor grote afstanden, die de voordelen van het elektro-optische principe behoudt. Hiertoe is model 8 geconstrueerd, met een helium-laser als lichtbron en kristalmodulatie. Het principe is gelijk aan de andere modellen. De lichtgolf is coherent rood licht met een golflengte van 633 m// (zichtbaar, niet gevaar lijk). Door het instrument wordt bij de ont vangst alleen dit licht gefilterd. Hoewel metin gen bij dag en nacht kunnen geschieden, zullen 's nachts, doordat de atmosferische omstandig heden meestal gunstiger zijn, gewoonlijk betere resultaten worden verkregen. Afstandsbeper kingen zijn er vrijwel niet (50 km wordt op gegeven). De prijs zal ca. 80.000 bedragen. 4. Zeiss SM 11 In Geodesia jg. 1968, pag. 92, is dit instru ment beschreven. De bezwaren tegen de beper king tot 500 meter heeft men ingezien. Door verbetering van bepaalde optische delen is be reikt dat met hetzelfde aantal reflectoren als tevoren, dag en nacht tot 2 kilometer gemeten kan worden. Doordat de golflengte 950 m/t (infra-rood) gebruikt wordt, hebben slechte meteorologische omstandigheden minder in vloed dan bij de geodimeters. 13 Figuur 2. Stralengang in Geodimeter 77. Figuur 1. Geodimeter, model 77 Nu«ffKjlC*ÏU<-

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 13