6. Wild DIIOT - Distomat (figuur 6) Een interessante variant van het vorige instru ment is de combinatie met de T2-theodoliet. Op de theodolietkijker wordt de zend- en ont vangstoptiek gemonteerd, waardoor de aparte richtkijker overbodig is geworden. Het totaal is dan een universeelinstrument voor lengte en hoekmeting. Uit gesprekken met de con- hoekmetingen in beide kijkerstanden mogelijk blijven. De afstandmeter is geconstrueerd in samenwerking met de Franse firma CSF-Sa- phymo, eveneens gebruik makend van een ga as-diode, werkend op ca. 900 m/f in het infra rood. Hoewel een iets ander principe volgend, is het eindresultaat, als bij de Wild instrumen ten, direct afleesbaar in een venster van het structeurs bleek, dat men niet bevreesd is voor het gewicht van enkele kilo's op de 2de-as. Bij de lichtere theodolieten Tl A en Tl 6 is dit niet mogelijk. Een bezwaar lijkt mij, dat, wat zeker bij het meten van veelhoeken van belang is, bij de meting in de tweede kijkerstand het opzetstuk verwijderd moet worden. Voor de tailmeting is het instrument ideaal. Dat Wild het ook in die richting stuurt, blijkt uit een voor dit doel geconstrueerde jalonreflector. 7. Askania-Adisto S 2000 (figuur 7 en 8) De constructeurs van de Berlijnse Askania- Werke hebben een soortgelijk idee gevolgd. Hierbij zijn echter de theodolietkijker en de richtkijker van de afstandmeter onafhankelijk draaibaar in één vlak gehouden, waardoor 15 Figuur 7. Askania, Adisto S2000. Optisch deel op theodoliet. Figuur 6. Wild DI10T: optisch deel op theodoliet T2.

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 15