elektronische meetgedeelte, dat op de grond blijft staan. Volgens fabrieksopgave is het meetbe- reik 2 km, met een standaardafwijking van 1 cm. In figuur 8 is de reflectoropstelling op het richtmerk voor de hoekmeting te zien. De afstand hiertussen is gelijk aan de afstand van de horizontale assen in het instrument, waar door bij grote hellingen met de cosinusreductie kan worden volstaan. 8. Jenoptik Jena EOK 2000 Naast de EOS, het grote en zware instrument dat enkele jaren geleden op de NGL-tentoon- stelling in Arnhem getoond werd, steekt de EOK uiterlijk zeer gunstig af. Afmetingen 30 X 35 X 23 cm, gewicht 12 kg. Het volle dig getransistoriseerde instrument werkt, even als de meeste van de besproken instrumenten, met een ga-as-diode in het infrarode deel van het spectrum. De aflezing geeft niet automa tisch de gemeten afstand aan, maar deze is door een eenvoudige combinatie van enkele aflezingen eruit te herleiden. Alle optische en elektronische delen zijn ingebouwd. Voor het afstandsbereik en de nauwkeurigheid worden resp. 2 km en 1 cm opgegeven. Naar een com binatie met hoekmeting is niet gestreefd, wel past het instrument op de voetstukken van de genormaliseerde Duitse geleide-centreringsin- stallaties en is het voorzien van een optisch lood. 9. Tellurometer MA 100 (figuur 9) Bekend geworden door de diverse typen van microgolfafstandmeters, werd met de MA 100 getoond, dat de voordelen van de elektro-opti- sche methode niet onderschat worden. Ook hier de ga-as-diode en 920 m// golflengte. De meet- en aflezingswijze is afgeleid van de mi crogolfinstrumenten. De fabrieksopgave ver- 16 Figuur 8. Askania, Adisto S2000. Instrument- en reflectoropstelling.

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 16