ONROEREND GOED Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij AE. E. Kluwer te Deventer verscheen onlangs een bundel opstellen, geschreven ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Broeder schap der Notarissen in Nederland, getiteld: „Onroerend Goed" onder redactie van mr. Ph. A. N. Houwing, 416 bladzijden, gebonden, prijs 37,50. Het notariaat vervult een gewichtige functie met betrekking tot het onroerend goed en daarom is het bepaald niet vreemd dat het bestuur van de Broederschap der Notarissen dit tot onderwerp koos voor deze gelegenheids bundel. De 18 bijdragen zijn geschreven door specialisten van naam. De algemene redacteur, mr. Houwing, zegt in zijn inleiding dat een volledige of zelfs maar systematische behan deling van dit onderwerp niet in de bedoeling heeft gelegen; de enige band die tussen de in deze bundel verenigde opstellen bestaat, is dat zij alle op onroerend goed betrekking hebben. Binnen deze grens is iedere medewerker vrij geweest in de keuze van zijn onderwerp, al zijn wel eens suggesties met het oog op bijzon dere deskundigheid van een schrijver gedaan. Hoewel wij ons ervan bewust zijn met de vol gende vermelding van de schrijvers met hun bijdragen te kort te doen aan de waarde van deze bundel, menen wij toch hiermee te moeten volstaan in verband met de plaatsruimte. An derzijds moge deze opsomming de lezer een overzichtelijk beeld geven van wat dit ook typografisch fraaie boekwerk te bieden heeft. Mr. H. Broekema Jr., Hypotheek en zakelijk recht. P. L. Dijk, Twee heren? Over een cen traal probleem van de makelaardij in onroe rende goederen. Prof. dr. B. de Goede, Het onroerend goed: grondslag van het water schapsrecht? Prof. mr. P. de Haan, Grond eigendom en kadaster. Prof. dr. JF. Haccoü, Enkele aspecten van de waarde en waarde bepaling van onroerend goed. Prof. mr. H. J. Hofstra, De gemeenschap en de waardever meerdering van onroerend goed. Prof. dr. J. Horring, De „agrarische waarde" van land bouwgrond. Mr. J. M. Kan, De wetgever te genover het vraagstuk van vergoedingen van schade, die rechthebbenden op onroerend goed door in het algemeen belang opgelegde beper kingen lijden. Mr. A. G. Lubbers, Rechtver- gelijkende notities omtrent eigendomsover dracht van onroerend goed. Prof. mr. E. A. A. Luyten, Eigendom van onroerend goed in het huwelijksvermogensrecht. Prof. mr. A. Pitlo, Na 3 maart 1905. Prof. mr. J. M. Polak, Agra risch erfrecht. Prof. dr. A. PonsioenVast eigendom in verandering. Prof. mr. H. Schut- tevder, De ongrijpbare „verkoopwaarde". Prof. mr. van Soest, Inkomstenbelasting wegens eigen gebruik van onroerend goed door de eigenaar. Prof. mr. P. A. Stein, Het hypo thecair belang. J. M. de Vries, Het apparte- mentenrecht en de coöperatieve flatexploita- tievereniging. Prof. mr. W1. van Wijnen, Het onteigeningsprocesrecht de iure consti- tuendo. Een waardevol boekwerk voor een ieder die in het recht betreffende het onroerend goed belang stelt. B.N. OFFICIEEL KADASTRAAL AVONTUUR „Wie over het perceel gemeente Edam sectie A nr. 1000 spreekt heeft niets anders op het oog (en kan ook niet anders op het oog heb ben) dan dat gedeelte van de kadastrale kaart van de kadastralegemeente Edam sectie A waarbinnen is aangegeven: „1000". Een kadas traal perceel laat zich dan ook omschrijven als een door een kadastrale kaart verstrekte amb telijke voorstelling van een genotseenheid met een bepaalde belastbare opbrengst." Het bovenstaande lazen wij in „Officieel ka dastraal avontuur", door mr. D. P. A. Nak- ken: overdruk uit het Weekblad voor Privaat recht, Notarisambt en Registratie van 13-20- 27 april en 4-18 mei 1968, nrs. 4991, 4992, 4993, 4994 en 4996. De heer Nakken bestrijdt ook nu weer (verschillende publikaties van zijn hand zijn eerder in het WPNR opgenomen) op bijzondere wijze het bestaande kadastrale stelsel, dat naar zijn mening in strijd is met de rechtsorde. Het boekje telt 73 bladzijden; de prijs bedraagt 3,en bestellingen kunnen geschieden bij de administratie van het WPNR, Jan van Nassaustraat 96 te 's-Gra- venhage, en eventueel ook door overschrijving van het verschuldigde bedrag op postrekening 49755 van de Broederschap der Candidaat- Notarissen te 's-Gravenhage. B.N. 18

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 18