zitter de spreker dank zegde voor de wijze, waarop hij deze middag had verzorgd. Terecht dankte de voorzitter ook collega De Beurs, die de organisatie voor wat betreft het huishoudelijke gedeelte van deze dag op zich had genomen en zich op de van hem bekende wijze van zijn taak had gekweten. J.v.E. Verslag rayonbijeenkomst te Arnhem, 10-12-1968 Nadat de heer T. Schoffelmeer als vertegen woordiger van het NGL de ca. 60 aanwezigen welkom had geheten en de Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij dank had ge bracht voor het beschikbaar stellen van de kantine, gaf hij het woord aan de spreker, de luitenant-kolonel C. J. Feenstra Kuipers voor zijn voordracht over de Artilleriemeetdienst. De spreker schetste uitvoerig de werkzaam heden, taken en organisatie van deze dienst en gaf aan de hand van enkele lichtbeelden een nadere toelichting. De belangrijkste landmeet kundige instrumenten van de terreinmeetdienst zijn de girotheodoliet ARK 1 van Wild, De Kern DKM 1 theodoliet met roelofsprisma en het kompasrichttoestel, terwijl daarnaast uiteraard ook de meetband nog steeds tot de uitrusting behoort. Duidelijk kwam naar voren dat de geluidmeet- dienst en andere meetafdelingen van de artille rie alle toch steeds als basis de door de terrein meetdienst te verzamelen gegevens nodig heb ben. Gewerkt wordt in hoofdzaak met UTM-grid coördinaten, behalve bij zonswaarnemingen e.d., wanneer met geografische coördinaten wordt gewerkt. Een belangrijk onderdeel van de dienst is ook de opleiding, daar in hoofdzaak gewerkt moet worden met dienstplicht- en reservepersoneel (slechts 1 op de 3 officieren en 1 op de 5 onder officieren is beroepspersoneel). In verband daarmede worden alle metingen en berekeningen volgens strikt voorgeschreven methoden en formulieren uitgevoerd en met behulp van tabellen uitgewerkt. Snel tot een resultaat komen is één van de eerste vereisten, zodat zoveel mogelijk alles tot routinehandelingen moet worden terugge bracht. Tenslotte richtte de spreker nog even de blik op de toekomst, waarbij vooral de elektroni sche afstandmeting (tellurometer) en diverse lasers een rol zullen spelen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd vooral gebruik gemaakt ten aanzien van het gebruik van luchtfoto's, daar de indruk bestond dat dit onderdeel in de uiteenzetting niet voldoende naar voren kwam. Uit het antwoord van Overste Feenstra Kui pers bleek, dat vooral voor de verkenning van vijandelijk gebied gebruik van luchtfoto's wordt gemaakt, die centraal worden verwerkt en doorgegeven naar de afdelingen te velde. Een verdergaande ontwikkeling van het ge bruik van luchtfoto's ook van het eigen ter rein, vooral in verwoeste gebieden, achtte hij echter zeker mogelijk. Ir. J. Berends sloot als vertegenwoordiger van de NLF de bijeenkomst met een dankwoord aan de inleider. M. L. Veen Ing. Verslag rayonbijeenkomst te Utrecht, 11-11-1968 Op maandagavond 11 nov. j.l. waren ongeveer 70 geïnteresseerden bij het landmeetkundig werk in zijn vele schakeringen in de kantine van de HTS te Utrecht bijeen om als leden van NLF en NGL uitdrukking te geven aan de goede gedachte, dat er niet alleen samenge werkt kan worden bij verschillende diensten, maar dat het ook goed is in een gezamenlijke bijeenkomst te luisteren naar ervaringen van anderen én deze te toetsen aan eigen inzichten door er samen over te discussiëren. Bovendien gaf deze bijeenkomst voor velen een prettige gelegenheid om de persoonlijke con tacten met vakgenoten te onderhouden of nieuwe aan te knopen: een uitgezochte gelegen heid voor inter-collegiaal contact. Dhr. N. Som, medewerker van de N.V. Gront- mij te De Bilt vertelde in een vlotte causerie over eigen ervaringen betreffende: „Land meetkundige aspecten van enkele wegenprojec ten in Lybië". In een korte uiteenzetting over het land en de bevolking van Lybië bleek dat het land ten gevolge van de royalties uit de oliewinning zeer snel vooruitgaat, mede door de arbeid van het Ministerie van Planning en Development. In opdracht van dit Ministerie werd door dhr. Som in 1967 gewerkt aan een aantal wegenpro jecten ter ontsluiting en ontwikkeling van land en bevolking: de weg van Tripolis naar Idris Airport, de nieuwe weg van Beni-Ulid naar Bir Dufan en de Fezzan Road, wegen, varië rend in lengten resp. van 25, 70 en 664 km, alle drie voerend door een zeer afwisselend ter- 20

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 20