rein. Elk project vroeg om een eigen bewerking om tot een gefundeerd voorstel te kunnen ko men als basisplan voor de regering voor latere uitvoering. Voor alle drie projecten was luchtfotografie en/of luchtkaartering hèt middel voor het ma ken van kaarten, resp. ondergrond voor de te maken plannen. De vliegschaal voor de beide eerste wegen was 1 10.000, voor de derde weg 1 30.000. De kaartschaal voor weg 1 was 1 2500 met A h 1 m. Met tien man personeel, w.o. vier landmeet kundigen, werd met vrij modern meetmate- riaal en dito transportmiddelen in de korte tijd van 4 a 5 maanden een enorme hoeveelheid werk verzet: polygonering met tellurometers, paspuntmetingen, profielmetingen en hoogte metingen (o.a. met barometers). Oude Engelse stafkaarten met hoogtelijnen om de 25 meter dienden ter oriëntatie vóór er eigen gegevens beschikbaar waren. De medewerking van KLM-Aerocarto werd ten zeerste geroemd: zes dagen nadat er gevlo gen was, waren de ontwikkelde foto's weer terug in het terrein met daarop de gewenste plaats voor de x, y en z-punten. Er konden hoogtelijnen worden bepaald om de 2l meter uit de foto-opnamen en de barometrische waarnemingen met Paulini-barometers. Waar geen hoogtemerken bekend waren, werd plaat selijk een peil aangenomen. Op levendige en interessante wijze vertelde dhr. Som van de wijze van werken, aangepast aan de aard van het landschap waarin werd gewerkt. De hulp van de Arabische bevolking werd ten zeerste geroemd. Ter illustratie van het geheel waren luchtfoto's aanwezig van de gevlogen objecten en tevens de resultaten in kaart- en boekvorm, zoals deze aan de Lybische regering waren afge leverd. In het voorjaar van 1968 kon worden voortgewerkt aan een voorlopige asuitzetting t.b.v. de nodige grondaankopen van de weg Idris Airport, zodat binnenkort de weg ge maakt kan worden. De interesse van de aanwezigen bleek uit de veelheid van vragen, die werden gesteld. Dhr. Som gaf nog een uitvoerige toelichting, terwijl als toegift na de pauze een kleurenfilm van de N.V. Grontmij over de aanleg van irrigatie- werken in Tunesië werd vertoond. Duidelijk bleek hieruit: wat er door hulp van buitenaf aan minder rijk begaafde en/of begif tigde landen kan worden geschonken aan know-how en daadwerkelijke hulp om ook anderen op de wereld te laten profiteren van de grotere welvaart, waardoor woestijnen ver anderen in bloeiende tuinen. Een prachtfilm! Namens het NGL was de avond geopend door dhr. W. Bloksma. Na de pauze waarin koffie werd aangebo den had dhr. Ir. J. de Boer van het NLF de leiding. Zijn woord van hartelijke dank na mens alle aanwezigen, vergezeld van een pla ten- en een boekenbon voor dhr. Som en de fotograaf dhr. Lodewijks, was zeer terecht. W. Stel Adreslijst afgestudeerde H.T.S.-ers Landmeetkunde Door omstandigheden is de verschijning van de adreslijst van afgestudeerden van de afde ling Landmeetkunde van de HTS in Utrecht ernstig vertraagd. Het ligt in de bedoeling bin nenkort een begin te maken met de samenstel ling van een nieuwe lijst, die dit voorjaar zal verschijnen. Een ieder wiens adres of rang is gewijzigd, wordt verzocht dit spoedig op te geven bij on derstaand adres. Zo kan voorkomen worden dat dergelijke wijzigingen ons pas bereiken na het verschijnen van de nieuwe uitgave. L. F. Steenhuisen, B. van der Helststraat 20, Hoogezand. Tel. (05980) 48 45. Tweede Lustrum Kartografische sectie van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskun dig Genootschap Vrijdagmiddag 25 oktober j.l. vierde de Kar tografische sectie van het KNAG in het aula gebouw van de Techn. Hogeschool te Delft zijn tweede lustrum. Het programma begon met de vertoning van de film over de basismeting op de Afsluitdijk. Hierna hield prof. dr. Ormeling, de scheidende voorzitter, zijn lustrumrede, waarin hij een overzicht gaf over de afgelopen tien jaar. 21

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 21