De toepassing van reken- en tekenautomaten bij de kaartvervaardiging door F. L. T. van der Weiden Ing., Technisch Hoofdambtenaar, werkzaam bij het Geografisch Instituut te Utrecht, o.l.v. Prof. Dr. Ir. C. Koeman. De samenstelling van kaarten vraagt bewer king van massale hoeveelheden van informatie, waarbij over het algemeen veel rekenwerk van dikwijls zeer ingewikkelde soort moet worden verricht. Het gebruik van rekenautomaten voor de uit voering van wiskundige berekeningen werd reeds eerder toegepast in vele takken van we tenschap en het is dan ook niet te verwonde ren dat ook voor de berekeningen van land meetkundige en kartografische aard de tussen komst van de rekenautomaat wordt ingeroe pen. Men denke bijv. aan triangulatie-vereffenin gen, het berekenen van snelliuspunten, veel hoeksberekeningen, het berekenen van geogra fische lengte en breedte uit astrowaarnemin- gen, de omrekeningen van geografische coör dinaten naar coördinaten in een rechthoekig systeem, het berekenen van coördinaten van de ene afbeeldingsmethode (kaartprojectie) naar de andere enz. enz. Specifieke bewerkingen, die alle volgens een bepaald schema en formulering verlopen en zonder al te veel moeite te programmeren zijn en aan de rekenautomaat kunnen worden aan geboden voor een zeer snelle uitwerking. Een optelling of aftrekking dan wel een ver menigvuldiging of deling bijv. kost resp. 2 tot 20 microseconden en 10 tot 500 microsecon den. Na de berekeningsfase volgt in de meeste ge vallen de kaarteringsfase: het „plotten", een bewerking die eveneens verwerking van grote hoeveelheden gegevens vraagt, waarbij veel repeterend- en routine-werk verricht dient te worden. Gezien de grote vraag naar grafische uitvoer bij vele problemen (grafieken, diagrammen) heeft men als uitvoerapparatuur van de reken automaat, tekenautomaten ontwikkeld en daarnaast coördinatenlezers voor invoer van gedigitaliseerde gegevens die bij het plotten voor kartografische doeleinden doelmatig en efficiënt zullen blijken te zijn. Het ligt niet in de bedoeling van dit artikel om de onderdelen van de kartografie vanaf de organisatie van de opname tot aan de reproduktie van de kaart onder de loep te nemen naar de toepasselijkheid van automati- satie; hiervoor kan kortheidshalve verwezen worden naar de publikatie van Gordon E. Stine: „What systems of automation are avail able today, what is in the development stage and what is being planned for the future?*) Wel zal een beknopte uitleg gegeven worden van het werkingsprincipe van de digitale rekenautomaat, de tekenautomaat die gedigi taliseerde (kaart-) gegevens omzet in analoge vorm en van de coördinatenlezer, waarbij het omgekeerde mogelijk is als bij de tekenauto maat, namelijk analoge (kaart-)gegevens om gezet in gedigitaliseerde vorm, apparatuur welke bij de vervaardiging van kaarten een belangrijke rol speelt. Rekenautomaten Men onderscheidt analoge en digitale reken automaten. Het analoge systeem berust op analogieën van hoeveelheden en hierbij werkt men met fysi sche continu veranderbare grootheden, zoals spanning, weerstand en stroom. Het toepassingsgebied ligt meer in de bestu- 5 Missile Support Division, USAF Aeronautical Chart and Information Center, Second and Arsenal Streets, St. Louis, Missouri 63118, uitgegeven naar aanleiding van The Third International Conference on Cartogra phy, Amsterdam, Holland, april 1967.

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 5