Een tekenkop met tekenstift kan parallel aan de as van de cilinder bewegen op enkele milli meters afstand van het papier. De rekenauto maat dan wel een magneet-, ponsband of pons kaart bestuurt de verplaatsingen van de cilin der en tekenkop. De beweegrichting van de cilinder noemt men de X- richting en de rich ting loodrecht daarop de beweegrichting van de tekenkop met tekenstift, de F-richting. De kleinste elementaire stapgrootte van deze te kenautomaat is tot dusverre 0,1 mm en de maximum snelheid circa 1600 stappen per seconde. Onder willekeurige hoeken met de X- of F-as is de tekensnelheid de resultante van de snel heidsvectoren in de X- en F-richting; onder een hoek van 45° verkrijgt men een snelheid van 0,1 V 2 mm. De programmering van een te tekenen object beperkt zich in hoofdzaak tot de rationele combinatie van verschillende coördinaten met gewenste specifieke bewerkingen, zoals het trekken van rechte lijnen, krommen, enz. Voor problemen, waarbij naast de verwerking van gegevens in getallen, welke in een voorafgaand deel van het programma worden berekend, als nevenresultaat een getekende voorstelling moet dienen, waarbij deze getekende gegevens tevens dienen voor interpolatie van de getekende voorstelling is de toepassing van rekenauto maat en deze tekenautomaat bijzonder ge schikt. Voor kaartvervaardiging, waarbij hogere eisen gesteld worden aan de tekennauwkeurigheid, zal deze groep van tekenautomaten minder geschikt blijken te zijn, afgezien nog van de bezwaren dat het te betekenen materiaal aan de randen voorzien moet zijn van ponsgaten die in de stiften moeten passen aan de cilinder uiteinden, de cilinder over het algemeen niet breder is dan 75 cm en het graveren niet of slecht mogelijk is. Genoemde bezwaren heeft men bij de tweede groep automaten niet. T ekenautomaten sub b. Deze groep van teken automaten is, zoals reeds gezegd, minder snel dan die genoemd onder sub a, doch de relatieve nauwkeurigheid is aanmerkelijk hoger, waar door deze tekenautomaten zowel geschikt zijn voor kadastrale- en andere kartografische kaartvervaardiging, waarbij de snelheid niet primair wordt gesteld. De tekenautomaat uit deze groep bestaat uit een tekentafel, waarop een elektronisch bestuurde rechthoekige coör- dinatograaf is geconstrueerd. Het grootste te betekenen formaat is 130 X 160 cm. De tekenkop is niet alleen voorzien van een rapidograaf, met lijndikten variërende van 0,1 mm0,6 mm, doch ook van een graveerstift en twee markeringsstiften. Men kan zowel op papier als op ander tekenmateriaal werken. De markeringsstiften zijn voorzien van een ex centrisch aangebracht saffieren stiftje, waar door het mogelijk is om behalve het middel punt ook een kleine cirkel te graveren. Het algemene werkingsprincipe is gebaseerd op een doorlopende vergelijkingscontrole van de tekenkop (tekenstift) in de X- en F-rich ting. De positie van de tekenstift wordt name lijk in een vergelijkingsmechanisme met de ge wenste (in te voeren) positie vergeleken die de stift zal moeten innemen. Het gevonden ver schil in lokalisatie wordt als spanningsverschil aan servomotoren afgegeven, die dan besturing van de stift naar de opgegeven positie doet plaats vinden. Andere tekenautomaten van deze groep zoals de ZUSE 64, werken met het principe van exacte snelheidsbesturing, waarbij de X- en F-spindels met bepaalde snelheids- trappen draaien. Deze snelheidstrappen vor men een veelvoud van een basissnelheidstrap. De gewenste combinatie van de snelheidstrap pen van de X- en Y-spindels kunnen de teken- stift rechte lijnen onder iedere hoek laten be schrijven, de lengte der lijnen hangt af van het aantal in te voeren werkimpulsen. In het geval de X- en Y-spindels onder gelijke snel heidstrappen draaien m.a.w. snelheidstrap X snelheidstrap F zal de tekenstift een lijn beschrijven, waarvan de tangens van de hoek met de Y-as gelijk is aan 1, dat wil zeggen een hoek van 45° maakt met de Y-as. Het tekenen van een kromme, welke bij benade- 9 Tekenautomaat Zuse 64, de zgn. Graphomat. Foto welwillend ter beschikking gesteld door Handels vereniging Hagen N.V.Rotterdam)

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 9