■■■■■■lAiAAiaiii joh. verhulstweg so santpoort-zuid Haag-Streit Coördinatografen Boek II, Van Zaken, waar we het zouden ver wachten, maar in Boek III, Van Verbintenis sen, en wel in de Achtste Titel, die maar één artikel telt en luidt: Van het regt van beklemming. 1654. Het regt van beklemming en van altijd durende beklemming, geboren uit overeen komst, of door andere middelen ingesteld, wordt door de aan hetzelve eigene bepalingen en bedongene voorwaarden en bij gebreke van deze, door de plaatselijke gewoonten, geregeld. Deze bepaling maakt ons omtrent de aard van het recht dus niet veel wijzer. Het beste kunnen we het omschrijven als een huur van een zodanig vast karakter, dat de huurder, hier Beklemde Meier of Stadsmeier (wanneer de stad Groningen eigenaar van de betreffende gronden is) genaamd, zich praktisch als eige naar kan gedragen. Hij kan zijn recht ver vreemden, met hypotheek bezwaren, kortom ten aanzien van zijn beklemrechtelijk bezit alle handelingen verrichten, die hij als eigenaar zou kunnen verrichten, mits hij en zijn rechts opvolgers hun verplichtingen jegens de eige naar maar nakomen. Deze verplichtingen be staan in het algemeen in het betalen van een onveranderlijke vaste huur en van de verschil lende geschenken. Deze laatste zijn verschuldigd, wanneer een nieuwe gerechtigde in het beklemrecht toetreedt. Dit is onder meer het geval bij hu welijk van de beklemde meier, bij geboorte van kinderen, omdat het gezin van de meier in zijn totaliteit als gerechtigde tot het recht wordt beschouwd en bij huwelijk en geboorte dus een nieuwe medegerechtigde zijn intrede doet. Verder zijn geschenken verschuldigd bij vererving en vervreemding van het recht, kortom in alle gevallen waarin een nieuwe be klemde meier of stadsmeier optreedt. Treedt in plaats van een natuurlijk persoon een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam als beklemde meier op, dan wordt meestal een hoger bedrag aan geschenken verschuldigd voor de overdracht omdat dan de toekomstige kans op een geschenk vermindert door het wegvallen van huwelijk, geboorte en verer ving. Ook is het mogelijk dat in zo'n geval een hogere vaste huur als compensatie voor het wegvallen der geschenken verschuldigd is. Een en ander is echter geheel afhankelijk van de bij de vestiging van het recht overeengekomen be palingen. Daar het hier meestal zeer oude rechten betreft en de betreffende bepalingen vaak slechts zeer summier in de beklembrief zijn vermeld, terwijl deze vaak zelfs misschien helemaal niet meer te achterhalen is zijn ver der de plaatselijke gebruiken en analoge ge vallen bepalend voor de vaststelling van de rechten van de eigenaar in beklemrechtelijke zin. Dat deze echter zelf weinig invloed kan uitoefenen zal duidelijk zijn. Het recht van beklemming is ontstaan om de huurder van onontgonnen gronden de zeker heid te geven, dat hij na ontginning ook de vruchten van zijn werk zou kunnen plukken en niet door de eigenaar van de grond verdre ven kon worden als zijn noeste ontginnings werk, dat vaak met veel ontberingen gepaard ging, vruchten ging opleveren. Rechthoekige coördinatografen 1200 X 1200 mm, 550 X 500 mm, 400 X 240 mm. Poolcoördinatografen, diameter 400 mm. Ruitpuntenmallen. Automatische coördinatografen. FlIllVtll Hl INGENIEURS-BUREAU KAUFMANN ZWITSERLAND TELEFOON (02560) 8753 38 1) Zijlvest: Hoofd van een zijlvestenij, een soort water schap in de Groninger Ommelanden. De Zijlvest is dus vergelijkbaar met een Dijk- of Watergraaf in de huidi ge tijd. 2) Deimat; deimt of dagmaat: zoveel hooiland als door één man in één dag gemaaid kon worden (circa J ha). 3) Zwetten: belendingen, scheidingen. I Villi rOll 9 II Alleenvertegenwoordiging voor Nederland:

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 10