f^j\ Nogmaals: elektro-optische afstandmeting De toepassing van elektronische middelen in landmeetkundige instrumenten leidt tot een hoog ontwikkelingstempo. Na de grote inter nationale instrumentententoonstellingen in Lausanne en Londen, beide in 1968, kon ver wacht worden dat er een korte pauze in de in troductie van nieuwe typen zou intreden, vooral omdat daar zoveel nieuws te zien was. Nauwelijks was echter een overzicht van elek tro-optische afstandmeters ter publikatie sa mengesteld of Zeiss (Oberkochen) komt met een nieuw type op de markt, dat als aanvul ling niet onvermeld mag blijven: de Reg Elta 14 (zie figuur). Deze registrerende elektro-op- tiscbe tachymeter heeft de volgende kenmer ken: De horizontale en verticale richtingsme ting en de niet voor hellingen gereduceerde afstand worden, samen met een instelbare puntnummering, direct in het veld in een ponsband gebracht. Na de instelling op het richtpunt geschieden, door het schakelen aan enkele knopjes, de meting en registrering ge heel automatisch in 30 seconden. De ponsband kan later direct voor berekeningen worden gebruikt. Tevens worden de uitkomsten van de rich tingsmeting en van de afstand naar keuze digi taal in een venster zichtbaar, zodat men in het veld inzicht en controlemogelijkheden heeft. Bij de elektronische aftasting van de ran den wordt gebruik gemaakt van een gecodeerd systeem, de kleinste meeteenheid is 10 dmgr, een bedrag dat ook opgegeven wordt voor de meetnauwkeurigheid. Excentriciteitsfouten worden geëlimineerd doordat automatisch af lezingen op verschillende plaatsen van de rand worden gemiddeld. De kijker, ook in doorgeslagen stand te plaatsen, wordt voor lengte- en richtingsme ting gebruikt, met een gemeenschappelijke op tische as voor beide functies, zodat slechts één instelling op het richtpunt nodig is. Het af- standsbereik is 2 km, de nauwkeurigheid 1 cm (systeem Zeiss SM 11). De" afstandmeter kan uitgeschakeld wor den, waardoor een zelfregistrerend hoekmeet- instrument overblijft. Het instrument en de signalen hebben de gebruikelijke voorzieningen voor toepassing van geleide centrering. De verticale rand heeft een automatische index. De buitentempe ratuur is instelbaar, de atmosferische reductie van de lengte heeft automatisch plaats. G.A.v.W. 39 Reg Etta i«

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 11