Een oude Beklembrief door M. L. Veen Ing. Door een toeval kreeg ik van een bekende in zage van de hierbij afgebeelde beklembrief uit 1791, waarvan de tekst als volgt luidt: W. Wubbena, pastor, C. H. Gockinga, secre taris der stad Groningen en de Zijlvest 1) Lambert Jacobs, kerkvoogden des karspels Noordbroek doen kond en betuigen met desen openen en versegelden brieve dat personelijk is gecompareert de Edele Kornelius Jans, die mede voor deszelfs huisvrouw, de eerbare Hemke Sickes compareerde, dewelke bekende en beleed stedevast en onwederroepelijk ver- kogt en overgedragen te hebben zulks doende kragt deses) aan de Edele Reint Rotgerts en de eerbare Sybrig Ockes Jöling, echtelieden, die mede compareerden en verklaarden desen koop te accepteren, het transport van het regt ener vaste en altoos durende beklemmingh van plus minus zeven deimatten 2) land dog zonder de maat daarop te gedogen, gelegen in Noord broek ter Hamrik hebbende tot naasten zwet- ten :i) ten Noorden de Heerenweg, ten Oosten Ayko Pieters, ten Zuiden het Diep en ten Westen Sikko Mulder. Dese verkoop is ge schied met alle lasten vrij- en geregtigheden, lasten, servituten en zwarigheden, zo er reeds op zijn of nog opgelegd mogten worden, ook zo groot en klein, goed en kwaad als hetselve land in zijn einden en zwetten is gelegen, alles in voegen verkopers met zegel en brief kunnen verdedigen en ook reeds door kopers op St. Petri laastleden is aangevaart voor de summa eenduisent tweehonderdvierenvijftig carolus- gulden 11 stuivers (f 125411"te betalen in twee egale termijnen waarvan het eerste ter mijn ter summa seshonderd seven twintig caro- lus gulden 5 stuivers 4 duiten op heden door kopers is betaald gelijk verkopers bij desen be kend te hebben ontvangen en daervoer in so verre quiteert, het tweede termijn zal worden betaald op primo mei 1792, blijvende egter den eigendom van het verkogte tot de volle betalin- ge aan de verkopers gereserveert. Voorts zal door koperen jaarlijks op martini tot vaste huur aan de kerk van Zuidbroek voor het gebruik van dit land moeten worden betaald de summa van vijf en dertig gulden, eerstmaal tot kope ren last te verschijnen op St. Martinus 1791, de geschenken wegens het uit en inboeken be nevens de verzegelingskosten zijn alleen tot kopers last, dog de verteering bij het maken van deselve wederzijds half worden betaald voor de vrije leverantie magting en waring van het verkogte voor actieve schulden en aanspra ken voor dato deses opgelegd stellen verkope ren ten onderpand alle hunne vaste en losse goederen met submissie als na regte. Doende wederzijds afstand van alle regtsexeptiën en beneficiën die desen enigsints mogten contra riëren. In oorkonde der waarheid en tot ves- tenis hebben opgenoemde comparanten desen ter versegeling beleden en benevens twee ge tuigen, specialijk hiertoe versogt met namen de Edele Brouwer Luppo D. Theodori(s) en de Edele Dirk Harms in der prothocolle ver tekend en hebben wij, pastor en kerkvoogden bovengemeld na desen met den prothocolle vergeleken en accorderende bevonden onses karspels hier beneden aangehangen en met on ses naamsonderschrijving bekragtigd in dato protocolle 1700 een en negentig, den 3 mei. W. Wubbena C. H. Gockinga Lambert Jacobs Op de achterzijde van het perkament vinden we tenslotte nog de volgende kwitering voor de tweede termijn: Onderschrevene bekeen van de E. Reint Rot gerts en Sybrig Okkes Jöling, echtelieden, ont vangen te hebben binnenstaande tweede of laatste coopschatspenningen de somma ses- hondert seven en twintig gulden 5 stuivers 4 duiten dito 627-5-4) waarvoor quitére, Zuid broek den 9 maay 1792 Cornelius Jans In deze akte is dus sprake van overdracht van een recht van beklemming, een zakelijk recht, dat ook thans nog veelvuldig in de provincie Groningen voorkomt, maar daarbuiten prak tisch niet bekend is. In ons Burgerlijk Wet boek van 1838, zoals dat thans nog geldt, komt met betrekking tot dit recht slechts een enkele bepaling voor en dan nog niet eens in 36

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 8