boeh acrf* h on cf/c/wc/en „Beschrijving van alle de Neder-landen" Bij Facsimile Uitgaven Nederland N.V. is in de serie „Herleefd Verleden" verschenen een heruitgave van het in 1612 uitgebrachte werk van Ludovico Guicciardini: „Beschrijvinghe van alle de Neder-landen"(Formaat 21 X 31 cm; 420 blz.; 96 afb.; prijs bij intekening op de serie „Herleefd Verleden" 83,50; normale prijs 114,50.) Guicciardini was een Flo- rencaals edelman en geschiedschrijver. Hij leefde van 15211589, waarvan verschei dene jaren in Nederland. In 1567 verscheen zijn studiewerk „Beschrijvinghe" in het latijn als „Descrittione di tutti paesi bassi". Het werd in Antwerpen uitgegeven. De Neder landse vertaling kwam uit in 1612 bij Willem Janszoon (de latere Blaeu 1571-1638) te Amsterdam (Op 't Water/in De Vergulde Son- newijser). Guicciardini heeft aan deze eerste complete wetenschappelijke beschrijving van de Zeven tien Verenigde Nederlanden gewerkt van 15601565. De opzet was overzichtelijk, met een uitgebreid alfabetisch feitenregister. Per provincie worden de belangrijkste steden van rond 1600 behandeld. Het kaartmateriaal is vervaardigd naar gegevens en gedeeltelijk van de hand van de beroemde „Geografen" uit die tijd: Mercator (Gerard Kremer, 15121594), Ortelius (Abraham Ortels of Hortels, 1527 1598), Ioannes a Duetecom (vermoedelijk Jacob van Deventer, 15101575, leerling van Gemma Frisius. bekend om zijn plattegronden van Nederlandse steden rond 1550), Petrus Kaerius (Pieter van de Keere), C. J. Visscher e.a. Na de dood van Guicciardini bewerkte Petrus Montanus (zwager van de uitgever Iodocus Hondius, ca. 1560—1625, Amsterdams leraar latijn en conrector, tevens bewerker van de at lassen van Mercator) de „Beschrijvinghe" en vulde deze aan o.a. met het jongste kaartmate riaal. De voornaamste medewerkers hierbij zijn geweest Pieter van de Keere en Pieter Bast (cartograaf). Enkele van de beschreven provincies en steden zijn Brabant (met o.a. Bruyssel, Leuven, Antwer pen, 's-Hertoghenbosch, Maestricht); Ghelder- landt (met o.a. Nimmeghen, Ruermonde, Zut- phen, Aernem, Deventer, Campen); Vrieslandt (met o.a. Leeuwaerden, Franicker, Groenin- ghen, Embden); Hollandt (met o.a. Dordrecht, Haerlem, Delft, Leyden, Amsterdam, Goude, Enchuysen, Hoorn, Alckmaer, Gorichom, Rot terdam, Den Haghe, Utrecht); Zeelandt (met Middelborg, Vlissinghen, Vere, Arnmuyden); Vlaenderen (met o.a. Ghent, Brughhe, Oosten de, Duynkercke). „Historische beschrijvinghe der Coopstadt Amsterdam" In de hiervoor reeds genoemde serie „Herleefd Verleden" is bij dezelfde uitgever als heruit gave verschenen een studiewerk van Iohannes Isacius Pontanus (15711639): Historische Beschrijvinghe der seer wijt beroemde Coop stadt Amsterdam"(Formaat 20 X 26 cm, 374 blz., 57 afb intekenprijs 41,60; nor male prijs 62,50). De oorspronkelijke titel in het latijn is „Rerum et Urbis Amsteloda- mensium Historia". Pontanus' werk is door eerder genoemde Petrus Montanus vertaald in het Nederduyts. Het verscheen in 1614 bij Iodocus Hondius (De Hondt, 15631612) te Amsterdam, (Calverstraat/In den Wackeren Hont). De schrijver geeft een interessante verhande ling over de vroege historie van de Lage Lan den naar gegevens van de Romeinse geschied schrijvers Plinius (23—79 na Chr., schreef Historia Naturalis") en Tacitus (Cornelius-, 54117 na Chr.) en verdiept zich in de ge schiedenis van opkomst en glorietijd van Am sterdam. Tevens worden in dit werk beschre ven de twee zeereizen naar Nova Zembla (1596 Heemskerck en Barentsz) en rond Kaap de Goede Hoop (1595/96 Corns. Houtman). Zeer de moeite waard zijn de kaart van Afri ka, Azië en Oost-Indië, naar gegevens van Ortelius en Petrus Plancius en die van Neder land rond 1600 met inzet van de situatie van ons land rond het begin van onze jaartelling naar gegevens van de romeinse geschiedschrij vers Plinius en Iunio (zie afbeelding). Deze heruitgaven zijn uitgebracht in de meest oorspronkelijke vorm en tot stand gekomen door samenwerking van twee antiquaren/uit gevers en de uitgeverij Parool Pers te Amster dam. Het geheel is voortreffelijk verzorgd en interessant voor ieder die historisch kaart materiaal weet te waarderen. A. L. P. Rietberg 56

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 12