t Verslag Rayonbijeenkomst te Groningen Ondanks de winterse temperaturen en de gladde wegen, kwamen op 10 februari j.l. on geveer 70 leden van de NLF en het NGL in het gebouw van het Noordelijk Wegenbouw centrum bijeen om te luisteren naar de voor dracht van Ir. J. C. de Munck, lector aan de Technische Hogeschool te Delft. Nadat de heer W. Houtman de aanwezigen had verwelkomd en de afgetreden Rayoncom missie voor de betoonde activiteiten in de af gelopen zes jaar had bedankt gaf hij het woord aan Ir. de Munck voor een voordracht over Elektronische Afstandmeters. Spreker behan delde dit onderwerp in de meest uitgebreide betekenis. Na een uiteenzetting over de werking van de elektro-optische afstandmeters en de natuur kundige eigenschappen die hierbij een bepalen de rol spelen, werd ingegaan op de verschil lende mogelijkheden die de elektro-optische- en de microgolfafstandmeters bieden. Ieder type instrument heeft zijn voor- en nadelen en het is van diverse factoren afhankelijk welk type men zal moeten gebruiken of aanschaf fen. Tevens werd gewezen op de huidige ontwik keling naar kleine instrumenten, die voor het dagelijks landmeetkundig werk (detailmeting en uitzettingswerkzaamheden bijvoorbeeld) gebruikt kunnen worden. Ook de ontwikkeling naar het gebruik van de helium-laser als lichtbron voor de elektro- optische apparaten werd door spreker aange haald. Na de pauze werden dia's vertoond van de diverse besproken instrumenten. Daarna werd nog even in het kort ingegaan op de verschil lende methoden van radio-plaatsbepaling. Besproken werden onder andere de hyperboli sche methoden zoals Decca, Hi-Fix, en Omega en de methoden die berusten op het zoge naamde dopplereffect. Na afloop van zijn voordracht werden door de spreker ook vele vragen beantwoord, waar uit wel duidelijk bleek dat velen zich zeer voor het behandelde onderwerp interesseer den. Deze belangstelling werd zeker in niet geringe mate gestimuleerd door de vlotte en humoristische wijze waarop Ir. de Munck de stof heeft behandeld! De heer W. Houtman sloot met een woord van dank aan de inleider deze gecombineerde NLF-NGL-bijeenkomst. R. F. Veenendaal STUDIEDAGEN N.G.L. 1969 De studiedagen N.G.L. zullen worden gehou den op 11 en 12 april a.s. Voor aanmelding zie men het maartnummer van Geodesia. Proefschrift Aan de Rijksuniversiteit in Leiden promoveer de onlangs tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen de bioloog A. J. Cavé op het proefschrift: „Het broeden van de toren valk in Oostelijk Flevoland." De laatste van de twaalf stellingen van het proefschrift luidt: Van maatregelen, zoals ruilverkaveling, die bedrijfsvergroting in de landbouw beogen te bevorderen, is eerder een remmend effect dan een stimulerend effect op de algemene econo mische ontwikkeling van het platteland te verwachten. Te koop of te huur gevraagd een BRUNSVIGA HANDREKENMACHINE (met tekenknop) Aanbiedingen: tijdens kantooruren (05920) 12545 toestel 06 Schriftelijk: Brunelstraat 3, Assen 62 van en uit het ngl

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 18