fiek vlak, dat vaak zeer plaatselijk is aange bracht. Meestal ligt het ca. 5 feet onder het niveau van de voorspelde laagste zeewater stand. Het varieert van land tot land en het valt meestal niet samen met het aangenomen niveauvlak, waarin landhoogten worden uit gedrukt; m.a.w. in Ierland viel het Dublin Datum, te vergelijken met ons N.A.P., niet samen met het aangenomen Chart Datum van de Engelse Admiraliteit. Bijgevolg diende een waterpassing te worden uitgevoerd, waarbij het verschil tussen het Chart Datum en het Dublin Datum werd vastgesteld. De kaart 1 500 had vastgestelde hoogten in Dublin Datum. De waterpassing leverde een verschil op van 2.21 voet, m.a.w. Dublin Da tum was en is 2.21 voet lager dan Chart Da tum, een resultaat, dat overeenkwam met de getijtafels, welke een verschil van 2.2 voet aan gaven. Het is zonder meer duidelijk, dat bij water bouwkundige werken op zee welke aansluiten met werken op het land, één niveauvlak ge wenst is. De beschrijving van de hydrografische metin gen om de zgn. dieptelijnen vast te stellen in de baai, vallen m.i. buiten de interessesfeer van Geodesia. In het kort komt het hierop neer, dat met behulp van een echolood de bodem wordt afgetast. De plaatsbepaling geschiedt door met twee sextanten naar de vaste, inge meten punten op de wal achterwaarts in te snijden. Het getij wordt dagelijks geregistreerd, op Whiddy door een automatische getijden-regis trator en een peilschaal voor het zeeniveau. Het geheel resulteerde in diverse kaarten met dieptelijnen, welke verlangd waren in verband met de constructie van de aanlegsteiger en de manoeuvreerruimte voor de tanker. De tijd, a gaggl 50 \V:- - Ban try kjg 'Opslagplaats materialen Off- Shore" aannemer WHIODY EILAND iZoet en fjZputwater meer 'en Her 12. olietanks aeöoutvd. ler'aai. j Overzichtsfoto van de werkzaamheden „off- en on shore" omstreeks mei 1968. De tijdelijke baileybrug diende voor de aanvoer van materialen voor het bouwen van de pier. In het gebied van de waterballastdieseltanksliggen de diverse buizen gereed voor de „lancering" over de zeebodem naar de aanlegsteiger.

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 6