Ruilverkaveling Gaasterland Provinciale Staten van Friesland besloten reeds in 1965 het waterschap „Tusken Mar en Klif" op te richten, waardoor in één groot waterschap de in verband met de ruilverkave ling „Gaasterland" gereed gekomen werken in onderhoud zouden kunnen worden genomen. Tevens werd bepaald aldus de minister van verkeer en waterstaat in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Koekoek dat de binnen dit concentratie waterschap gelegen boezemwaterschappen, waaronder het waterschap „De Luts", zouden worden opgeheven. Deze opheffing zal op 1 mei a.s. plaats hebben. Uit het verdere antwoord van minister drs. J. A. Bakker blijkt o.m. nog, dat beide met name genoemde waterschappen, buiten het geen in ruilverkavelingsverband geschiedt, nog eigen taken vervullen. Deze taken zijn van ver schillende aard, zodat geen aanleiding door de bewindsman wordt gevonden, er bij het pro vinciaal bestuur van Friesland op aan te drin gen, dat één van beide omslagen aan de in gelanden wordt terug betaald, of andere maat regelen worden getroffen. FFoewel er naar wordt gestreefd, de overgangstijd van oude naar nieuwe situatie zo kort mogelijk te doen zijn, kunnen uiteraard de oude waterschappen niet worden opgeheven, voordat het nieuwe waterschap, wat inrichting en opbouw betreft, in staat is, het onderhoud van werken over te nemen. Ruilverkaveling Bommelerwaard-West Met de kavelwerkzaamheden in de uit drie blokken bestaande ruilverkaveling „Bomme lerwaard-West" (4185 ha) werd het vorige jaar een aanvang gemaakt. Er zullen 20 land bouwbedrijven worden verplaatst. De eerste drie boerderijen werden in de loop van de zomer aanbesteed; met de bouw van twee van deze is begonnen. Naar de heer C. A. de Groot van het rijks- landbouwconsulentschap voor Zuid Gelder land onlangs in een radiopraatje mededeelde, wil de plaatselijke commissie met haar advi serende organen in deze ruilverkaveling een verregaande vorm van samenwerking stimu leren. Hiertoe is een kavel van 100 a 120 ha beschikbaar voor drie jonge(re) ondernemende boeren, die een groot gespecialiseerd land bouwbedrijf kunnen realiseren, mits zij bereid zijn, hun eigen bedrijf in te leveren en een stukje zelfstandigheid prijs te geven. FFoe para doxaal het ook moge klinken, de vooropgezette bedoeling is, om hierdoor tot groter vrijheid en minder gebondenheid te kunnen komen. Op een sterk gemechaniseerd bedrijf, waar drie ar beidskrachten aanwezig zijn, is deze doelstel ling zeker te verwezenlijken voor wat vrije weekends betreft. Ook zit hierbij de mogelijk heid van vakantie in. Een economisch voordeel is de goedkopere bouw, althans omgerekend per ha cultuur grond. Voorts kan een doelmatiger en econo mischer gebruik van meer en grotere machines en werktuigen worden gemaakt. FFet woord is nu aan de eventuele pioniers. De commissie heeft haar goede wil getoond en een vooruit ziende blik aan de dag gelegd. Een tweede, minder spectaculaire bijzonder heid van deze ruilverkaveling is, dat ook ge tracht zal worden om 4 a 5 aspirantbouwers tot gezamenlijke bouw van meer flexibele ge bouwen te bewegen, passend in deze dynami sche tijd. Dit alles met de bedoeling om ook op deze wijze, in eerste instantie, de bouwkos ten te drukken. Te beginnen dus met de be drijfsgebouwen, zal zo mogelijk hetzelfde met de woningen gepoogd worden te bewerkstelli gen. Ook dit alles is technisch uitvoerbaar en in economische zin zeer zeker verantwoord, welhaast geboden. Ook hier zullen de mense lijke factoren, zowel van de erbij betrokken boeren alswel hun echtgenoten (eventueel kin deren) wel de belemmerende factoren van al of niet realiseren van de voorgenomen plannen zijn. Veel overredende woorden zullen nodig zijn om tot daadwerkelijke uitvoering te ko men. De tijd zal het leren. Eén van de twee verplaatste bedrijven waar met de bouw al een aanvang is gemaakt, is de ligboxstal voor 5560 melkkoeien met bijbe horend jongvee van de heer G. A. Dingemans te Zuilichem in blok I. De heer Dingemans heeft momenteel een gemengd bedrijf van ca. 37 ha. De inrichting van de bedrijfsgebouwen is matig. De ligging van de percelen uitermate verspreid. Het bedrijf wordt met ettelijke an dere naar het binnenveld verplaatst en ver- 75

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 11