Groots opgezette expositie interessante voordrachten 1959 1969 Lustrumcongres N.G.L. 19 en 20 september 1969 Alle zalen van Musis Sacrum te Arnhem zijn gereserveerd 1959 1969 nemer onder supervisie van de landmeetkun dige van het raadgevende ingenieursbureau Fred. R. Harris. De plaatsen van deze lichten en boeien werden verkend met behulp van de hydrografische kaarten en daarna in coördi naten bepaald. De berekende hoeken werden uitgezet vanuit de opgerichte stations langs de baai, zijnde de oorspronkelijke stations van de driehoeksketting over deze baai, gelegd voor de voorbereidende werkzaamheden. Een regelmatige waarneming van deze boeien, speciaal na langdurige storm en hoge deining, was noodzakelijk i.v.m. eventuele verplaatsing door deze weers- en zeecondities. Bij het plaat sen der boeien was rekening gehouden met het gebied, dat een boei kon bestrijken i.v.m. eb en vloed, windrichting, enz. Tenslotte bleven over de landmeetkundige- en hydrografische werkzaamheden voor het leg gen van de pijpleidingen over de zeebodem van de aanlegsteiger naar de kust, bestaande uit zeven pijpen met diverse doorsneden. De juiste ligging van deze pijpen, vooral van de grootste, 107 cm in doorsnee, vergde een spe ciale landmeetkundige aanpak. Hoe dit werd opgelost hoop ik in een afzonderlijk artikel uit de doeken te kunnen doen; e.e.a. lijkt op de landmeetkundige werkzaamheden, welke wor den verricht bij het aanleggen van tunnels en mijnschachten. Tot besluit van dit artikel zou ik nog de aan dacht willen vestigen op het ontbreken van een gecombineerde landmeetkundig/hydrografi sche opleiding in Nederland, die vooral met het oog op de toekomstige ontwikkeling een zeer noodzakelijke zal blijken te zijn. Wij rekenen op uw aanwezigheid met vrouw of verloofde, want ook het „Damesprogramma" is zoals gewoonlijk weer grandioos 72

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 8