Grondwet, Grondeigendom en Kadaster IV Enige mededelingen over de vermelding van eigendom van onroerend goed in de grondwetten van 132 landen. door P. S. Teeling Ing., technisch hoofdambtenaar le kl. van het Kadaster, verbonden aan het Office International du Cadastre et du Régime Foncier te 's-Gravenhage. Ontegenzeggelijk bestaat er een sterke relatie tussen grondeigendom en Kadaster, tussen per soonlijk eigendomsrecht op onroerende goede ren en de overheidsadministratie van alle on roerende zaken in een aaneengesloten gebied, een administratie bestaande uit perceelsgewijze ingerichte en door terreinopmeting verkregen kaarten op handzame schaal alsmede de daar bij behorende registers welke zo goed mogelijk de rechtstoestand en andere nadere gegevens van elk dezer percelen aangeven. Uiteraard betekent dit niet, dat er geen Kadaster aan wezig zou kunnen zijn in „aaneengesloten gebieden", die eigendom zijn of waren van wat wij thans onder de Overheid verstaan. Een markant voorbeeld van dit laatste was het Kadaster van de Vroonlanden uit het begin van de 16e eeuw, het „riik der duizend eilan den" ten Noorden van Alkmaar, dat door een van onze illustere voorgangers perceelsgewijs is opgemeten en gekaarteerd en ten behoeve van de Spaanse administratie te Brussel te- boekgesteld. Aan de andere kant evenwel het voorbeeld van Perzië uit een zeer recent verleden. Zolang daar de Sjah nog de onverdeelde eigendom be zat van onbeschrijfelijk uitgestrekte landstre ken, was er daar in die onontwikkelde land bouwgebieden van Iran van een Kadaster geen sprake. In 1962 evenwel nam een landhervor mingsbeweging een aanvang, waarbij sedert dien zeer grote aantallen grondgebruikers bij diverse gelegenheden eigendomspapieren uit handen van de Sjah ontvingen. Echter bleek reeds spoedig, dat in vele gevallen het in het geheel niet duidelijk was, op welke grondstuk ken die eigendomsbewijzen nu eigenlijk wel precies betrekking hadden. Het land was nl. niet te voren ondubbelzinnig geïnventariseerd, niet gekadastreerd. Om de onzekerheid weg te nemen over de plaats en de grenzen van de aan de gebruikers in particuliere eigendom geschonken gronden, is sedert enige jaren een kadastrering aan de gang. Voorlopig betreft dit de fotogrammetri- sche opmeting, de kaartering en de administre ring van de eerste 20.000.000 hectaren boeren land. U ziet wel: .hier is de bovenbedoelde relatie tussen particuliere grondeigendom en het Kadaster wel zéér duidelijk. Ook een voorbeeld uit een ander deel van de wereld spreekt hier duidelijke taal. In 1962 werd in Mexico het besluit genomen, om voor de door de ejidatarios (deelgenoten van ge meenschappelijke landbouwgrond ter indivi duele bewerking) in gebruik zijnde gronden persoonlijke eigendomstitels te verlenen, de grond dus in particuliere eigendom aan de ge bruikers uit te geven. Maar ook hier: onrust over de wijze waarop de Reforma Agraria, de landbouwhervorming wordt uitgevoerd, waar bij de rechten van verschillende „ejidatarios" in het gedrang zijn gekomen. En waar zit vol gens de „Confederacion Nacional Ganadera" (een verbond sprekende namens li miljoen in de veehouderij werkzame personen) het 87

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 3