Wetgeving, grondregistratie en Kadaster De vormen van grondregistratie en van Kadas ter hebben uiteraard uitstaande met de wet geving ten aanzien van de privaateigendom van onroerende goederen. Een enigermate be vredigend onderzoek hiernaar is nog nooit ondernomen, eenvoudigweg omdat de bron nen voor dit onderzoek nog nagenoeg onbe reikbaar zijn. Wel is vanwege het O.I.C.R.F. enige jaren geleden van enkele landen een samenvatting gegeven van de hoofdlijnen der wetgeving op dit gebied. (Publication O.I.C.R.F. no. 1, 1962.) In dit verband zou ik ook kunnen noemen de Arbeitstagung van de Duitse Vereniging voor Landmeetkunde in 1961 over „Grundeigentum in Westeuropa". Deze bijeenkomst verdiende echter nauwelijks die aanduiding, want op het programma stond slechts de band tussen grondeigendom en ruimtelijke ordening in Engeland, Nederland en Duitsland. Zoals gezegd zijn wij nog lang niet toe aan een vergelijkend onderzoek naar het verband tus sen de in de verschillende landen heersende wettelijke bescherming en aanwezige wette lijke restricties ten aanzien van de privé-eigen- dom van onroerende zaken en de gebruikte stelsels van landregistratie en kadastersyste men. Immers met uitzondering van enige voor studies over de hoofdlijnen in enkele landen en een zeer sterk verouderd overzicht over een paar facetten hiervan ontbreekt bij mijn weten nog alles, dat tot een vergelijkende studie ervan zou kunnen leiden. In de inleiding tot dit artikel werd reeds be toogd, dat landregistratie als hierboven om schreven onbestaanbaar is in een land, waar geen particuliere eigendom van onroerend goed aanwezig is. Van zulk een land kan ook worden voorondersteld, dat er geen grond- administratie als het kadaster te vinden is. In de meeste landen, waar privé-grondeigen- dom en de daaruit stammende zakelijke rechten op onroerend goed bestaan, zijn de rechten en verplichtingen ten aanzien van deze eigen dom bij de landswetten vastgelegd. Het sterkst verankerd ligt de bescherming van een recht in de Grondwet. Een verandering hierin is immers meestentijds alleen te verkrijgen na het nemen van de moeilijkste barrières, als daar zijn de benodigde gekwalificeerde meerderheden in de Volksvertegenwoordiging, ontbinding van deze, volksraadpleging door middel van alge mene verkiezingen of plebisciet e.d.m. Bij de doorlezing evenwel van de teksten van grondwetten moeten we ook in ons geval er op bedacht zijn, dat het ontbreken in een Grond wet van een artikel over het persoonlijk eigen domsrecht van onroerend goed helemaal niet behoeft te betekenen, dat in het onderhavige land dit eigendomsrecht niet bestaan zou. Ook hier is de inhoud van een grondwet aan tijd en plaats gebonden. In Nederland is het persoon lijk eigendomsrecht op roerende en onroerende goederen de eeuwen door zo vanzelfsprekend geweest, dat in de Constitutie geen artikel dit recht speciaal naar voren haalt. Het bezit van eigen land of huis was daar even gewoon als het inademen van de lucht, waarover ook niet in de grondwet behoefde te worden gesproken. In Mexico daarentegen (waar een revolutio naire massa-actie nodig was om de macht van het grootgrondbezit te beteugelen en de poten tiële gevaren tegen te gaan die schuilden in grond-in-handen-van-vreemdelingen) heeft het hoofdstuk over de particuliere grondeigendom de omvang van ruim tien dichtbedrukte pagi na's. En niet alleen bezit de grondwet van Mexico de langste paragraaf over het grond- eigendomsrecht van alle ongeveer 130 grond wetten die ik nalas, maar ook is deze grond wet de enige, waarin het kadaster met name is genoemd. In steeds meer landen is ook op het terrein van de landregistratie en de landadministratie (ka daster) een integratie te bespeuren. In steeds meer landen maakt men gebruik van de vor deringen op dit gebied in andere Staten opge daan en is de groei naar een meerdoelenkadas- ter merkbaar. Het kan, dunkt mij, ook nu al zijn nut hebben, de belangstellende lezer enige aantekeningen voor te schotelen over de ver melding van grondeigendom in de Constituties van een groot aantal landen, verspreid over de gehele wereld. Wellicht dan als eerste aanloop tot een in de verre toekomst te ondernemen vergelijkende studie over de relatie tussen de zakelijke rechten op onroerend goed en de landregistratie en kadaster in deze zelfde lan den. Ten einde U alvast een algemene indruk te geven van de nagegane materie, lijkt het mij goed op te merken dat van genoemde circa 130 landen er ruim 20 zijn, waar in de grondwet geen enkel artikel over eigendomsrechten en/of plichten te vinden is. In ruim 40 grondwetten wordt het eigendomsrecht op onroerend goed speciaal vermeld en de constituties van 30 lan den noemen het recht op privé-eigendom on aantastbaar. In ongeveer tien grondwetten wordt in het laatste geval verwezen naar de beroemde Verklaring van de Rechten van de Mens en van de Burger van 1789. 89

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 5