Ongeveer 80 landen sanctioneerden reeds in de grondwet de onteigening, waarbij in ruim 70 landen in het bijzonder is bepaald dat deze onteigening slechts te algemene nutte mag plaats grijpen. In ongeveer 60 grondwetten is dan nog mede voorgeschreven, dat dit laatste bij de wet moet worden vastgesteld en in ca. 50 van die landen moet betaling van de schade vergoeding of schadeloosstelling vooraf plaats vinden. U ziet hieruit wel, dat een zeer groot aantal grondwetten zich bezig houdt met de rechten en plichten van de Overheid met betrekking tot de onvrijwillige overdracht van eigendom uit handen van particuliere bezitters aan deze Overheid. In veel mindere mate bemoeit zich de grondwet met confiscatie, waarover in een twintigtal gevallen (meestal in afkeurende zin) wordt geoordeeld. Ook de inperking van de eigendomsrechten van vreemdelingen vindt men tamelijk zeldzaam vermeld, namelijk in ongeveer 10 Constituties. De inperking van de eigendomsrechten van landgenoten met be trekking tot de uitgebreidheid van onroerend goed is al even zeldzaam. Dit betekent uiter aard niet, dat alle bovenbedoelde inperkingen op roerend en onroerend goed niet aanwezig zijn in de landen, waar de grondwetten deze inperkingen niet noemen. Vreemdelingen en grondeigendom In een onderzoek naar de frequentie van de groei vanuit een belastingkadaster naar een modern meerdoelenkadaster, welke enquête het Bureau van het Office International du Cadastre et du Régime Foncier in bijna zeven tig landen instelt, is reeds gebleken dat enkele kadasters worden gebezigd voor de gemakke lijke controle op de wettelijke restricties ten aanzien van de verkrijging van grond door vreemdelingen. Deze wettelijke restricties ko men in verscheidene landen zoals we zagen reeds tot uitdrukking in hun grondwet. Zo is in Bolivia, op grond van art. 19 van de Grondwet het aan vreemdelingen verboden, binnen vijftig kilometers van de rijksgrens te verkrijgen of te bezitten (onder welke titel dan ook) de eigendom, cum annexis, van grond of ondergrondse zaken, direct, persoonlijk, of gezamenlijk met anderen, onder bedreiging van inbeslagneming ten behoeve van de Staat. Uit gezonderd zijn de gevallen van algemeen be lang, vastgesteld bij een speciale wet. Ook in Cuba (de geraadpleegde tekst dateert van 5 juli 1940, dus vóór de machtsovername door Cas tro) is de verkrijging en het bezit van land voor buitenlanders en niet-Cubaanse vennootschap pen aan restricties gebonden. In Ecuador is op grond van art. 184 van de Constitutie de verkrijging en het houden van een zakelijk recht op onroerend goed voor vreemdelingen verboden binnen een strook langs de staats grenzen, waarvan de breedte bij afzonderlijke wet is vastgelegd. De straf op overtreding van deze maatregel ligt in de Grondwet vast en liegt er niet om: inbeslagname van deze rechten ten voordele van de Staat Ecuador. De grondwet van Guatemala geeft in art. 15 wel aan ieder individu zonder onderscheid van nationaliteit het recht om vrijelijk te beschik ken over zijn persoonlijk eigendom, maar be perkt de rechten op onroerend goed, gelegen binnen 15 kilometers van de landsgrenzen en van de zee, alsmede op de gronden gelegen langs de meren en rivieren, het laatste voor zo ver dit is vastgelegd bij de gewone wetten. Ook in Haïti is de eigendom van vast goed, voor zover dit in handen is van vreemden, aan beperkingen onderworpen. Op basis van arti kel 8 van de grondwet van 1946 is wel het eigendomsrecht van onroerende goederen toegekend aan vreemdelingen die in Haïti wonen, doch alleen voor zover deze eigendom betrekking heeft op de eigen woning en op de behoeften van hun landbouwkundige-, han dels-, industriële- of educatieve ondernemingen en instellingen, alles binnen de grenzen en onder de voorwaarden, welke bij de gewone wet zijn bepaald. In IJsland zijn eveneens beperkingen t.a.v. de rechten van vreemdelingen op vast goed. Wel worden hier in de grondwet niet scherp om schreven voorschriften gegeven, maar art. 68 stelt, dat het recht van vreemden met betrek king tot de verkrijging van rechten op onroe rende goederen bij een gewone wet wordt ge regeld. In Mexico zijn beperkingen betreffende het grondbezit door buitenlanders we! zeer sterk sprekend. In art. 27 van de Constitutie is onder vele andere de bepaling opgenomen, dat onder geen beding de vreemdelingen mogen verwerven de directe volle eigendom van land binnen een strook van honderd kilometer van af de landsgrenzen noch binnen een strook van vijftig kilometer landinwaarts vanaf de zee kust. In 1948 is om politieke redenen achter deze bepaling een paragraaf ingelast, die aan geeft dat het Ministerie van Buitenlandse Be trekkingen toestemming kan verlenen aan vreemde mogendheden tot verkrijging van on roerend goed in eigendom, nodig ten directen dienste van hun Ambassadeurs of Legaties. Ook Peru blijft bij de reeks van Amerikaanse landen niet achter, die de vreemdeling als 90

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 6