zien van de eigendom van onroerende goede ren zijn in de verschillende grondwetten te vinden. Zo is in de grondwet van Cuba (art. 91) de mogelijkheid geschapen, voor land bouwgronden tot een maximumwaarde van 2000 pesos belastingvrijdom te verkrijgen. Hiertoe moet het hoofd van de familie zijn landbouwgrond tot familie-eigendom doen verklaren, welke eigendom niet alleen vrij is van de betaling van grondlasten maar boven dien onvervreemdbaar, terwijl verjaring er van niet kan plaats vinden. Te vergelijken dus met b.v. de openbare wegen in Nederland en met de grondeigendom van de Indiaanse gemeenschappen in Peru, waar op grond van art. 208 van de constitutie deze eigendom ook niet kan worden vervreemd en niet kan ver jaren. Ook in Uruguay kent men blijkens art. 49 van de grondwet de „bien de familia", het familie-grondbezit, waarvan de wettelijke regeling betreffende de vestiging, de bescher ming, het genot en de overdracht aan de ge wone wetgever zijn overgelaten. In El Salvador, waar (zoals reeds is gemeld) met hulp van Duitse deskundigen een meer- doelenkadaster in oprichting is, kan dit ka daster mede dienstig zijn aan de toepassing van art. 119 van de grondwet: „Kerken en bijgebouwen zijn vrijgesteld van belastingen op onroerend goed". En de grondregistratie in Griekenland wordt wellicht gebruikt voor de toepassing van art. 17 van de constitutie, waarin is bepaald, dat speciale wetten het eigendomsrecht en de beschikkingsmacht over mijnen, steengroeven en archeologisch belang rijke objecten zullen beperken. Veel van dergelijke ondergeschikte punten in de Constituties over de grondeigendom zouden nog kunnen worden gereleveerd, b.v. dat in de grondwet van Nicaragua (art. 245) zelfs is bepaald dat de administratie van de Staats eigendom cum annexis moet worden gevoerd door het Ministerie van Financiën en Open bare Kredieten; en dat art. 50 van de grond wet van Portugal voorschrijft, dat de admini stratie van de Staatsdomeinen in het moeder land en de nabijgelegen eilanden behoort tot de taak van het Ministerie van Financiën, uit gezonderd in de gevallen waarbij dit bepaal delijk aan een ander Ministerie is opgedragen. Ietwat belangrijker voor onze beschouwing is dan nog altijd art. 19 van de grondwet van Brazilië waarin aan de Staat het recht wordt verleend tot o.a. de heffing van belastingen op land buiten de steden en op eigendomsover drachten onder de levenden en bij vererving. Met deze restrictie evenwel dat geen grond belasting mag worden geheven op eigendom men van minder dan 20 ha, welke door de eigenaar zelve en zijn familie worden bewerkt. Wat deze grondbelasting betreft is art. 125 van de grondwet van Canada (the British North America Act van 1867) opmerkelijk: „Noch land noch ander bezit van Canada of van enige Provincie (hier te begrijpen als: Staats- en Provinciaal eigendom) mag aan be lasting worden onderworpen". Laten we echter deze voor ons niet al te be langrijke grondwetsartikelen voor wat ze zijn en onze beschouwing eindigen met het aan stippen van de constituties, die in zich alle elementen bevatten waaruit de titel van dit artikel is samengesteld: grondwet, grond eigendom en kadaster. Zoals reeds in het begin is vermeld, bemoeit de grondwet van Mexico zich pagina's lang met de eigendom van onroerend goed. Binnen het raam van deze mededelingen zou het te ver voeren, een overzicht van die grondwets artikelen te geven. Een enkel detail evenwel, dat zich met een facet van de landregistratie bezig houdt: In hoofdstuk VI van het zeer lange artikel 27 wordt vermeld dat de fede rale- en staatswetten zullen vaststellen (elk in hun eigen rechtsgebied) de gevallen in welke de inbezitneming van privé-eigendom op grond van het algemeen belang geoorloofd zal zijn. Het bedrag dat wordt vastgesteld als vergoeding voor het onteigende privaatbezit, moet zijn gebaseerd op de waarde van dit bezit, zoals deze is vermeld in de registers van de „kadastrale- of belastingdienst" voor taxa tiedoeleinden, hetzij dat deze waarde door de eigenaar is opgegeven, hetzij dat deze eige naar die geregistreerde waarde heeft geaccep teerd door de betaling van belasting op basis van die waarde. Is de voornoemde grondwet de enige waar het Kadaster is genoemd, de enige constitutie waarvan een apart hoofdstuk is gewijd aan land en „titel van aankomst" is die van West- Samoa, een eilandengroep in de Stille Oceaan. In bedoeld hoofdstuk worden de voornaamste begripsbepalingen gegeven van de soorten van grondeigendom die in West-Samoa zijn toe gelaten. En in art. 103 van de constitutie is bepaald dat er is een land- en grondboekrecht bank, waarvan de samenstelling en bevoegd heden met betrekking tot de „matai" titels en de particuliere grondeigendom bij de gewone wet worden geregeld. Bijzonder is mede art. 115

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 11