104, waarin is vastgelegd dat alle land be neden de hoogwaterlijn zal zijn openbare grond. Deze term wordt nog nader gepreci seerd: Onder „hoogwaterlijn" wordt verstaan de lijn van de gemiddelde hoogtij tussen springvloed en dood tij. Landregistratie en Kadaster Dat in nagenoeg alle grondwetten de land registratie of het kadaster niet wordt opge noemd ligt wel uiteraard in de bescheiden taak welke aan deze beide toevallen binnen het raam van de staatsbemoeienissen met het maatschappelijk leven. Een bescheiden maar niettemin in alle werelddelen voorkomende noodzakelijke taak. Staten waarin geen enkele vorm van door de Overheid bedreven land- administratie te vinden is, worden al zeld zamer en zeldzamer. En dat is begrijpelijk, want overal is de grond en bodem voor de mens de meest waardevolle hulpbron. Het is zelfs meer dan dit: het is „leefmiddel" zonder hetwelk de mens nooit heeft kunnen bestaan en waarop zijn voortdurend bestaan is geves tigd en zijn vooruitgang van afhankelijk is (zie daarover Sir Bernard O. Binns, Cadastral Surveys and Records of Rights in Land, FAO publication nr 18, Rome 1953). In de grondwet van Israël moge met geen woord zijn gerept over land en over eigen dom, dat neemt niet weg dat deze moderne Staat een landregistratie bezit, welke gevoerd wordt met de meest moderne middelen. En in Engeland, waar men geen grondwet heeft zo als haast overal elders, bestaat ook een vorm van landregistratie, al is deze er een die sterk afwijkt van b.v. de landregistratie en kadaster in de rest van West-Europa. In Nieuw-Zee land bevat de grondwet geen enkele verwij zing naar het bestaan van landeigendom, doch ook hier als in Israël een goed georganiseerde en wettelijk geregelde landregistratie, in Nieuw-Zeeland gebaseerd op de richtlijnen van het Torrensstelsel. Hetzelfde geldt voor Australië. Ook in Oostenrijk rept de constitu tie met geen woord over persoonlijk eigendom of grondbezit, maar niettemin is er een grond boek en een nationaal kadaster, waarvan de organisatie voorbeeldig is. Grondwet of geen grondwet, door de consti tutie beschermde landeigendom of niet, steeds meer Staten worden door de harde feiten ge dwongen, een landregistratie en/of een ka daster in te richten of de bestaande admini stratie te verbeteren. Dit laatste gebeurt uiter aard niet alleen in Nederland, waar b.v. de vraag dringt of aan de landadministratie van het Kadaster niet ook moet worden opgedra gen de registratie van boven- en ondergrondse leidingen, en een snellere algemene hermeting om het kaartenbestand goed dienstbaar te kun nen maken aan de ruimtelijke ordening. Ook in andere landen is inrichting of verbetering van de grondadministratie aan de orde. Dui delijk komt dit tot uitdrukking in de Staten waar landhervorming aan de gang is. In dit verband is Iran al genoemd, waar een eigen domspapier alleen niet voldoende was voor de identificatie van elk der miljoenen in eigen dom uitgegeven percelen. En in een rapport aan de Verenigde Naties (zie Progress in Land Reform, Analysis in replies by governments to a United Nations Questionnaire, U.N. De partment of Economic Affairs, New York 1954, biz. 207) klaagde de regering van India, dat een van de grote obstakels voor de aan de gang zijnde landhervorming was: de afwe zigheid van een betrouwbaar grondboek in sommige districten. In dezelfde bron (blz. 209) stelde de regering van Haïti vast, dat de af wezigheid van de nauwkeurige registratie van de omvang van zakelijke rechten de wette lijke voorschriften voor de landregistratie tot een dode letter maakte, als niet terzelfder tijd een „cadastral survey" was geïntroduceerd. Nu dit laatste door geldgebrek in Haïti niet kon gebeuren, verzocht de regering van deze Staat aan de UNO de oprichting van een in ternationale of regionale technische hulpbri gade binnen UNO-verband voor de assistentie van de overheid bij de kadastrering van lan den, waar nog geen „landregister" aanwezig was. In dezelfde tijd en dezelfde bron bericht te de regering van Chili, dat als de voorgeno men landhervorming zou plaats vinden (ge paard gaande met de verdeling onder de boe ren van Staatsgronden) dit zou moeten ge beuren met gelijktijdig „recording in the re gister". Chili zat met dezelfde moeilijkheden als Haïti, zeker. Dat men er niet is met maar een begin van landadministratie gaf Brazilië te zien. Daar ving men in 1947 aan met de noodzakelijk geachte landregistratie, maar zeven jaar later bleek bij het UNO-Depart ment, dat een tekort aan deskundig personeel en geldgebrek de complete verwerking tegen hielden van de in die jaren verzamelde ge gevens, zodat men in deze zeven jaren niet verder was gekomen dan de samenstelling van 116 Onderdeel van de landregistratie onder het Torrens stelsel in Nieuw-Zuid-Wales.

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 12