een register van landbewerkers en boeren voor statistische doeleinden. Wat verder was in 1956 Puerto Rico gekomen, want de regering van dit land deelde in dat jaar mede, dat via luchtfotogrammetrie een overzichtsplan was verkregen voor de globale plaatsbepaling en waardeklassering van onroerend goed. Voor de schatting van grondeigendom werd het ge volgde systeem wel geschikt geacht, maar het resultaat kon niet worden gebezigd voor „registration procedures, since it has not been co-ordinated with the property-rights regis tration programme controlled by the Depart ment of Justice" (Progress in Land Reform, Second Report, New York 1956, biz. 80). Ook in Colombia bleek de noodzaak van land- administratie. Op basis van de landregistratie- wet is een Instituto Geografico Militar y Ca- tastral gevestigd met de afdelingen geodesie, aerofotogrammetrie, grondkadaster en bo demklassering, terwijl een juridische afdeling de verbinding vormt tussen het grondboek en het grondkadaster, (G. Schütz, Landesver- messung in Kolumbien, Allgemeine Vermes- sungs-Nachrichten, 1950, blz. 308 e.v.). Ook andere dan elders hiervóór genoemde facto ren werkten de totstandkoming van een goede landadministratie in de hand. Een der aan leidingen hiertoe in Argentina wil ik U niet onthouden. In het verleden werden in dat land bij eigendomsovergangen eigendomsbewijzen afgegeven (door de verkoper) waarop ook wel een plattegrond van het verkochte perceel was aangegeven. De aanwezigheid van zulk een plattegrond wilde evenwel nog niet onomsto telijk betekenen dat de in de akte beschreven grond ook inderdaad bestaat. De gevallen waren in het verleden in Argentina niet zeld zaam waarbij valse eigendomsbewijzen wer den opgemaakt met tekeningen van grond stukken welke op het terrein zelve in het ge heel niet aanwezig waren (V. H. Haar, Katas- ter, Suplemento del Boletin Informativo de F.A.D.A., Junio 1962, nr. 3, blz. 6). Verbod van opmaking van landeigendoms- kaarten door anderen dan officieel toegelaten agrimensores heeft hieraan paal en perk ge steld. De afwezigheid echter van een perceels gewijs opgemeten kadaster of van een goede overzichtskaart op handzame schaal (in En geland werkt men met dit laatste) bevorderde niet de rechtszekerheid. Door middel van foto- grammetrie is men nu in verschillende van de 22 bondslanden van Argentina doende derge lijke overzichtskaarten op grote planschaal van min of meer uitgestrekte landstreken te vervaardigen. De autonome provincies San Luis, Corrientes en Missiones hebben de foto- grammetrische kadastrering van hun gehele grondgebied bevolen. Deze moderne wijze van kaartenmaken voor de landregistratie werd ook in Rhodesië ten behoeve van de uitvoering van de Native Land Husbandry Act van 1951 toegepast. Die wet had tot doel enerzijds de uitgifte van grond aan de autochtone bevolking, anderzijds het scheppen van voorwaarden voor een zo goed mogelijk gebruik van dit land. Voor de in ventarisatie, voor een goed en up-to-date over zicht van de landuitgifte en voor de identifi catie van grondstukken en hun eigenaren vond mede door fotogrammetrie kadastrering van de betrokken gebieden plaats (S. M. Meelker et J. L. G. Henssen, Quelques aspects de l'éta- blissement et de la conservation d'un cadastre, vus a la lumière des possibilités actuelles de mesurage; Proceedings of the Toulouse Con ference, UNESCO, Paris 1968, blz. 461). Een jaar of tien geleden werd de fotogrammetri- sche landregistratie begonnen in de drie Ki- kuyudistricten van de Centraal Provincie van Kenya, nodig voor het welslagen van een ont wikkelingsplan voor de Afrikaanse landbouw. De kadastrering van ongeveer 400.000 ha is grotendeels gereed, en wordt gevolgd door landregistratie van de rest via een schema, dat de opneming beoogt van ongeveer 8000 ha per jaar op een kaartschaal van 1 2500. F.H. Ratzeburg, Land Tenure Surveys in Kenya, Paper Nr. F 4, Commonwealth Sur vey Officers Conference, Cambridge 1967.) Op gelijke moderne wijze is enige jaren ge leden begonnen met de uitbreiding van de landregistratie op de Philippijnen. Mede door dat in de Tweede Wereldoorlog tijdens de Ja panse bezetting veel documentatiemateriaal van de landregistratie verloren was gegaan en ook omdat daarnaast de opmeting van onge veer 20.000.000 ha boerenland noodzakelijk was geworden, is door het Bureau of Lands tot fotogrammetrische kadastrering van deze geweldige oppervlakte overgegaan. In de loop van de eerste vier jaren konden zo ongeveer 150.000 ha met circa 60.000 percelen worden gekadastreerd. (Dipl.-Ing. R. Schell, Die pho- togrammetrische Katastervermessung in der Philippinen; Festschrift Albert J. Schmid- heini zu seinem achtzigsten Geburtstag am 3. November 1963; Heerbrugg 1963, blz. 55.) In het Koninkrijk Tonga in de Pacific, be staande uit 150 eilandjes verspreid over een lengte van 600 kilometer en met een landop pervlakte van circa 60.000 ha, is sedert 1957 118

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 14