een kadastrering aan de gang in verband met een herverdeling van het beschikbare bouw land. (D. L. Leach, The Cadastral Survey of Tonga; The New Zealand Surveyor, August 1960, biz. 124.) Meer naar het Noorden drong de na-oorlogse tijd eveneens tot een groot scheepse kadastrering, n.l. in de Kroonkolonie Hong Kong. In 1900 was de bevolking van de gehele kroonkolonie ongeveer 100.000 perso nen; thans alleen al in New Kowloon en in de zgn. New Territories rond Hong Kong meer dan li miljoen mensen. Sinds het einde van Wereldoorlog II werd het daar steeds nood zakelijker, een hermeting en een herregistra tie van de grond te doen plaats hebben. Nu is men er sedert 1954 doende alle miljoenen per ceeltjes van de 80.000 ha dichtbebouwde grond in de New Territories tussen het schier eiland Kowloon en de grens met de Chinese Volksrepubliek op te meten en te kadastreren. (J. T. Cooper, The Survey and Registration of Land in the new territories of Hong Kong; Conference of Commonwealth Survey Offi cers, Cambridge 1963, Paper nr. 1.) Van het vasteland van China naar Formosa is maar één grote stap. Voor de herverkaveling t.b.v. de landhervorming in Tai Wan (Vrij China) is voor de uitvoering o.a. van het „Land-to-the-Tiller-Plan" een volledige ka dastrale opmeting, gevolgd door landregistra- tie, gerealiseerd; een enorm werk dat groten deels door Chinese landmeters is uitgevoerd. (Hui-Sun Tang, Land Reform in Free China; Tai Wan 1954; Progress in Land Reform, Second Report, UNO, New York 1956, blz. 82.) Uit deze eigenlijk weinige gegevens, welke ons uit de internationale literatuur bereiken, kan men dunkt mij wel de gevolgtrekking maken, dat vooral na de Tweede Wereldoorlog aller- 119 89800 (Form 22) CADASTRAL MAP Voorbeeld van een kadastraal plan in Tai Wan.

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 15