Handbuch der Vermessungskunde Enige tijd geleden verscheen het „Handbuch der Vermessungskunde" door K. Ledersteger professor aan de T.H. van Wenen. Band V: Astronomische und Physikalische Geodasie. De volgende hoofdstukken zijn opgenomen: Astronomische Geodasie, I. Die Lotabwei- chungen. II. Die Ableitung bestanschliessender Ellipsoïde. III. Das Problem des naturtreuen Netzes IV. Lotabweichungen und Geoid. V. Die geodatischen Methoden der Mondparal- laxe. Physikalische Geodasie: VI. Die mathemati sche Theorie wirbelfreier Vektorfelder (Poten- tial-Theorie) VII. Eigenwertprobleme der Po- tentialtheorie. Kugelfunktionen und Lamésche Funktionen. VIII. Die Kraftefunktion und die Niveauflachen der Erde. IX. Rotations-sym- metrische Ellipsoidkoordinaten. Das Schwere- feld des Rotations-Ellipsoides. X. Das Problem des Normalspharoides der Erde. XI. Die Re- duktion der beobachteten Schwerkraftwerte und das Problem der Isostasie. XII. Die gra- vimetrische Bestimmung der Undulationen des Geoides und das Problem von Molodenskij. XIII. Das geodatische Weltsystem und die Elemente der Satellitengeodiisie. XIV. Nivelle- ment und Schwere. Het boek is uitgegeven door M. Kneissl en te bestellen bij J. B. Metz- lerschen Verlagsbuchhandlung Stuttgart. A.D.B. Gerichte vlakke driehoeksmeting en elemen taire landmeetkundige berekeningen Bij de N.V. Uitgeversmij. Agon Elsevier, Amsterdam/Brussel verscheen de derde druk met supplement van het in Nederlandse land meetkundige kringen alombekende: Gerichte vlakke driehoeksmeting en elementaire land meetkundige berekeningen door ir. F. Har kink, gebonden, 224 blz., prijs 23,50. Deze derde druk (de tweede is van 1957) is op vele punten verbeterd en aangevuld. De paragraaf over de berekening van veelhoeks- punten is uitgebreid met de behandeling van benaderingsmethode II. De afleidingen van projectieregel en sinusregel zijn gewijzigd en gecombineerd. Voor de machinale berekening van de basishoekenmethode is een ander sche ma gevolgd. De constructie van Cassini is met behulp van gerichte meetkunde behandeld. Enkele afleidingen van formules zijn strenger geredigeerd. Enkele artikelen zijn herschreven. Deze wijzigingen zijn helaas in een supplement verwerkt. Het boek zelf is niet opnieuw gezet, maar ongewijzigd fotografisch vermenigvul digd. In de linkermarge van het boek zijn ver ticale genummerde strepen aangebracht, die met hun lengte de regels aanduiden die ver vangen of verbeterd zijn te vinden in het af zonderlijke supplement. Deze methode is ge volgd omdat opnieuw zetten, wegens de sterk gestegen drukkosten, de verkoopprijs zo hoog gemaakt zou hebben, dat de uitgever een her druk niet verantwoord achtte. De schrijver geeft in zijn voorwoord toe dat deze oplossing niet fraai is, maar z.i. „toch beter zo dan stoppen met deze uitgave". En daar geven wij hem gelijk in. Het boek, thans met een nieuw bandontwerp van Th. van Diepen, is nog steeds een onmisbare hulp voor het leren van de elementaire landmeetkundige berekeningen. B.N. Cultuurtechnische verhandelingen Bij de Staatsuitgeverij, Chr. Plantijnstraat te 's-Gravenhage, verscheen Cultuurtechnische verhandelingen, 398 blz., met foto's, kaarten en grafieken. De verkoopprijs bedraagt 20, (franco per post 21, Deze uitgave is mogelijk gemaakt door finan ciële en technische bijstand van de Cultuur technische Dienst, Grontmij, Koninklijke Ne- derlandsche Heidemaatschappij, Landbouw hogeschool en Ministerie van Landbouw en Visserij. Het boek bevat een 18-tal voordrachten, die gehouden zijn op de B-cursus Cultuurtechniek van 5 tot en met 9 september 1966. De oor spronkelijke tekst is nogmaals door de inleiders bezien; dit heeft tot gevolg gehad dat ver schillende verbeteringen en aanvullingen wer den aangebracht, waardoor de gepubliceerde tekst in bepaalde gevallen aanzienlijk afwijkt van het gesproken woord. Ook werden vele voordrachten meer systematisch ingedeeld. De voordrachten zijn als volgt getiteld: Struc tuurbeleid in de landbouw door ir. S. Her- weijer; Economie in de cultuurtechniek door drs. G. van der Lely; Cultuurtechniek in West- Europa door ir. J. Verkoren; Cultuurtechniek in de ontwikkelingslanden door ir. A. Franke; De inrichting van het platteland door prof. dr. ir. R. H. A. van Duin en ir. P. Loos; Land schapsverzorging bij cultuurtechnische ob- 123

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 19