N.V. GEO-MEETDIENST explicatie de afsluiting van het Volkerak plaatste in het complex van waterstaatkun dige werken, die onder de verzamelnaam „Deltawerken" beter bekend zijn. Een wande ling over de dam in wording, waarvan de laat ste caissons juist enige dagen tevoren waren in gevaren, bracht het gezelschap in contact met de realiteit van de uitvoering van deze wer ken. Na de lunch te Willemstad gebruikt te hebben, werd de tocht nu onder leiding van de expli cateur voortgezet in de richting van het Ha ringvliet. De route voerde de deelnemers door het fraaie landschap van de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden langs steden en dorpen, waarvan de namen ons sinds de tragedie van het voorjaar van 1953 steeds zijn bijgebleven. Evenals enkele jaren geleden was ook nu een bezoek aan de werkzaamheden voor de af sluiting van het Haringvliet in het programma opgenomen. Gold het bezoek toen de bouwput voor de sluizen, nu was het inmiddels voltooi de kunstwerk het doel van de reis. Niet alleen de buitenkant, maar ook het in wendige van de dam met zijn ruimten voor de bedieningsmechanismen van de 17 immense sluisdeuren werd bezocht. Hier gaf in één van de 68 machinekamers waarin naast de er zich bevindende apparatuur nog voldoende ruimte bleek te bestaan om het gezelschap rond de explicateur te verzamelen de heer Metselaar tot slot van zijn rond leiding een uiteenzetting van de werking van de sluizen, waarbij de opgesomde cijfers, zoals alle aspecten aan dit werk, niet nalieten indruk te maken op de toehoorders. Hierop aan sluitend vertolkte de voorzitter de dankbaar heid van de aanwezigen voor de deskundige wijze, waarop de heer Metselaar deze dag heeft verzorgd. Na een vlotte terugreis van Stellendam via de inmiddels gereedgekomen verbindingsdam van Overflakkee met de Hoeksche Waard keerde het gezelschap om ongeveer half acht weer in de Maasstad terug. Vanhier ging een ieder zijns weegs, waarschijnlijk met het vaste voornemen een volgend jaar weer aan de ex cursie deel te nemen. Een voor de hand liggend voornemen na zo'n geslaagde dag. J. v. E. BUREAU VOOR LANDMEETKUNDE situatiemetingen waterpassingen, peilingen deformatiemetingen kadastrale gegevens uitzoeken berekenen, tekenen kaarteren op maatvast papier oppervlakteberekeningen grondverzetberekeningen uitzetten weg- en waterbouwwerken berekening bestekken Hoofdkantoor: Rikkert Jacobstraat 14, Spakenburg, telefoon (03499) 19 66 Bijkantoor: Oosterhoutstraat 11, Assen, telefoon (05920) 34 00/24 85 126

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 22