Rekenen met de Programma 101, een tafelcomputer van Olivetti door H. Helms, technisch hoofdassistent, lab. v. Landmeetkunde, Wageningen. Naast de computer I.B.M. 1620 heeft de af deling Wiskunde van de Landbouwhoge school de beschikking over een zgn. tafelcom puter: de Programma 101 van Olivetti. Andere afdelingen en laboratoria worden in de gelegenheid gesteld deze machine te ge bruiken, nadat een programmeercursus is ge volgd. De eerste cursus werd door de firma Olivetti verzorgd en duurde drie dagen. Nu wij ongeveer een half jaar met deze ma chine gewerkt hebben, wil ik iets van onze ervaringen doorgeven. Temeer nu er de laatste tijd diverse andere typen en merken op de markt verschijnen en dit aantal zich binnen korte tijd nog wel aanzienlijk zal uitbreiden. Door zijn beperkte omvang, eenvoudige bedie ning en een prijs, variërend van 10.000, tot 20.000,zal de tafelcomputer ook voor kleinere landmeetkundige diensten zeker in teressant zijn. Een tafelcomputer zou ik als volgt willen om schrijven: een elektronische rekenmachine, met de mogelijkheid een vooraf opgesteld en extern bewaarbaar programma een afge ronde reeks van opdrachten af te werken en dit, indien gewenst, te herhalen. De af metingen moeten zodanig zijn, dat het appa raat gemakkelijk op een bureau of tafel is te plaatsen. Allereerst een korte beschrijving van de Pro gramma 101: Het apparaat zelf bestaat uit de volgende fundamentele delen: 1. Geheugen: bestaande uit een rekeneenheid en registers die programma-instructies en numerieke gegevens kunnen bevatten. 2. Toetsenbord: bestemd om gegevens in te voeren, om programma's in te brengen die niet op een magneetkaart zijn vastgelegd en voor niet-geprogrammeerd gebruik (zie fig. 2). 3. Schrijfeenheid: drukt de gewenste resulta ten af, alsmede de ingebrachte gegevens. 4. Lees- en registratie-eenheid: hiermede kan een programma van een magneetkaart in de machine gebracht worden en omgekeerd. Het geheugen bestaat uit 10 registers, die door toetsen op de machine zijn in te schakelen (zie fig. 2). 3 registers (M, A en R) vormen de rekeneen heid, capaciteit elk 22 cijfers plus teken en komma. 2 registers (1 en 2, niet aangegeven op toetsen bord) zijn uitsluitend bestemd voor program ma-instructies (samen 48 instructies). 5 registers (B, C, D, E en F) dienen voor het opslaan van getallen (constanten of tussen- 107 Fig. 1

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 3