Een sensationele vorm van kaartreproduktie door S. C. Hoos, landmeetkundig hoofdambtenaar bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Velen zullen zo langzamerhand wel kennis hebben genomen van de diverse graveerpro- cédé's, en tot de conclusie zijn gekomen, dat juist de goede graveerlagen geen mogelijkheid geven tot ontwikkeling naar een positieve kaart, en dat slechts langs fotomechanische weg een positieve filmcalque kan worden verkregen. Omdat het beschrijven van tekst in de graveerlaag niet zo gemakkelijk gaat (voor zover er nog diensten zijn die schrift „met de hand" aanbrengen), moet men dan op de positieve film de benodigde beschrijving tekenen of plakken (afwrijven). De bewering dat men van een gravure (die uit fotografisch oogpunt als negatief is te beschou wen), waarop zwarte letters zijn getekend of geplakt (positief dus), direct een positieve filmcalque met zwarte lijnen en zwart schrift kan vervaardigen, klinkt natuurlijk ongeloof waardig, maar is daarom niet minder waar. Dit resultaat nu is bereikbaar met de zgn. autopositieve filmmaterialen. Zoals wellicht bekend is, zijn dit films die in de fabriek reeds een voorbelichting hebben ondergaan. Wanneer men een stuk film zó van de rol in de ontwikkelaar legt, vindt algehele zwarting plaats. Zou men daarentegen eerst weer enige tijd belichten en daarna pas tot ontwikkeling overgaan, dan treedt geen kleur verandering op: de film blijft „wit". Nu is het natuurlijk duidelijk dat als we de film door een positief origineel belichten en vervolgens ontwikkelen, we de film alleen op de plaatsen die bij de belichting door de lijnenfiguratie werden beschermd, zwart zullen zien worden; we hebben van een positief di rect een positief vervaardigd. (Zie figuur 1.) Gaan we uit van een negatief (b.v. een gra vure), dan verkrijgen we direct een negatieve kopie. (Zie figuur 2.) Merkwaardig is nu dat bij verder gaande belichting (dus eigenlijk bij te lange belich ting) de toestand in de belichte gedeelten van de filmlaag zich weer herstelt tot de toestand waarin de fabriek de film leverde; bij ont wikkeling treedt weer zwarting op. De gravure leverde in eerste instantie een negatief, m.a.w. waar het licht vrijelijk door het graveermateriaal kon treden (de gegra veerde figuratie), bleef de film wit. Bij verder 142 Lijnen schrift niet bedekte gedeelte Belichtingstijd Fig 1 Situatie, uitgaande van een positief orgineel

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 14