gaande belichting treedt daar dan weer zwar ting op. Theoretisch zouden we nu een geheel zwarte film verkrijgen. De in de handel zijnde graveerlagen zijn in de regel gekleurd, b.v. oranje, geel of rood. Bij lange belichting bieden deze kleuren geen vol doende bescherming aan de gevoelige laag van de onder gravure liggende fotografische film: dus ook op de plaatsen waar de graveerlaag niet is verwijderd zal de fotografische laag op de duur worden belicht, hetgeen dan bij ont wikkeling géén zwarting meer zal opleveren. De figuur toont aan, dat er een moment is waarop we de belichting zouden kunnen stop pen, om bij ontwikkeling een positieve kopie van de (negatieve) gravure te verkrijgen. Waarom al die moeite zult U wellicht nu denken, want dit resultaat is met normale film toch ook sneller bereikbaar. Maar nu is de op de gravure in zwart aangebrachte beschrij ving nog niet ter sprake geweest. Het licht ziet géén kans om ook hier doorheen te treden, en alleen op deze plaatsen zal de film dan ook de samenstelling behouden die de fabriek er aan gaf, dus zwarting bij ontwik keling. En zie hier het voorspelde resultaat: een fotografische kopie met zwarte lijnen en zwarte beschrijving. Natuurlijk zijn er nog enkele voorwaarden te stellen. Als eerste de kleur van de graveer- film. Deze mag niet zwart zijn. Beproefd zijn de kleuren rood, roodbruin, roodbruin met witte tekenlaag en groen met witte tekenlaag uit de stabilene-serie; alleen de groene laag gaf niet het beoogde resultaat. Ook in de autopositieve films zijn soorten. De genoemde resultaten zijn bereikbaar bij ge bruik van Kodagraph autopositieve film EA4. Als men van de gravure met opgeplakt schrift een kopie wenst zonder schrift, dus een „blin de" kaart, vormt normale film de oplossing; we behandelen de gravure als negatief en ma ken via de contactmethode een positieve kopie. 143 -Graveerlaag Lijnen schrift Belichtingstijd Fig 2 5 c O Situatie, uitgaande, van een gravure (negatief) Belichtingstijd Zwarte létters CS/cS» Belichtingstijd

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 15