Centralisatie van de registratie per provincie of regio zou een betere coördinatie mogelijk maken en een aanzienlijke werkbesparing tot gevolg hebben door het voorkomen van dou blures. De verwerking van de verzamelde in formatie is uitermate geschikt voor inschake ling van computer en elektronische tekentafel of beeldscherm. Het automatiseringsplan is gericht op een ge centraliseerd registratie- en informatiesysteem door het formeren van een centraal gegevens bestand. In dit centrale gegevensbestand wor den zowel de technische gegevens als de gege vens betreffende de plaats opgenomen, terwijl het gehele bestand wordt opgenomen op een snel toegankelijk computergeheugen. Een centrale registratiegroep verzorgt het on derhoud van het bestand door nieuw verza melde informatie toe te voegen en vervallen informatie uit het bestand te verwijderen. De elektronische tekentafel maakt het ver strekken van informatie in grafische vorm mogelijk. Een opgegeven combinatie van soor ten informatie kan worden geselecteerd en via de elektronische tekentafel grafisch worden gepresenteerd. De wegontwerper en de computer, door Ir. H. Rietveld. De voorbereiding van een wegenproject omvat vele handelingen van uiteenlopende aard. Er moet een ontwerp voor een weg worden ge maakt en dat moet uiteindelijk in een bestek volledig worden omschreven. Er dient uitge breid en veelvuldig overleg gepleegd te worden met allerlei instanties. Eventuele juridische problemen moeten worden opgelost. De in het wegontwerp voorkomende kunstwerken moe ten worden doorgerekend. Er dienen kostprijs berekeningen en begrotingen te worden ge maakt, enz. Bij vele van de bedoelde werkzaamheden wordt reken- en tekenwerk van een aanzienlijke om vang verricht. In een aantal gevallen is daarbij de computer en de tekenautomaat met succes ingezet. Enkele toepassingen van de computer, liggend op de grens van landmeetkundig en civiel technisch werk, zullen iets uitgebreider worden besproken. De mathematische formulering van de as en de vastlegging in RD-coördinaten. Een wegas is samengesteld uit drie tracerings elementen: rechtstanden, cirkelbogen en overgangsbogen, die in een willekeurige volgorde daarin kunnen voorkomen. Een nadere detaillering van de as. Dit om vat de berekening van vele punten op de as en van punten op lijnen die op een ze kere afstand parallel aan de as lopen. De berekening van uitzetgegevens. Dit is een transformatie van de RD-coördinaten- stelsels bepaald door in het terrein aanwe zige grondslagpunten. De meting en uitwerking van lengte- en dwarsprofielen ter vastlegging van de hoog teligging van het maaiveld. De bepaling van lengte- en dwarsprofielen van het ontwerp. Het vervaardigen van berekende perspec tieftekeningen, ter beoordeling van het ont werp. De berekening van hoeveelheden (grond verzet), door vergelijking van maaiveld en ontwerpprofielen. De toepassing van de computer heeft meerdere voordelen die bij de behandeling van de ver schillende deelonderwerpen zullen worden aan gewezen. Een algemeen voordeel is dat alter natieve oplossingen gemakkelijk alle kunnen worden doorgerekend en dat daarna een ob jectieve keus kan worden gedaan. Wanneer bij het rekenwerk een minder machtig hulpmiddel als een computer wordt gebruikt, ontbreekt veelal de tijd om alternatieven te bestuderen. Landmeetkunde in de olie-exploratie, door W. C. J. Burke. Behandeld zullen worden de diverse aspecten van de toepassing van landmeetkunde bij de olie- en gasexploiratie. Aangezien over vaak zeer grote gebieden in relatief korte tijd gegevens beschikbaar moe ten komen, zullen zo nu en dan concessies aan de nauwkeurigheid moeten worden gedaan. Naarmate een gebied zich van het exploratie- naar het exploitatiestadium ontwikkelt, wor den echter aan de nauwkeurigheid hogere eisen gesteld. Daartegenover staat dat men in aanraking komt met vele onderdelen van de landmeet kunde, zoals de diverse typen kaartprojecties, het meten van grote veelhoeksnetten, de geo detische astronomie, de fotogrammetrie, wa terpassen en technische detailmetingen. Gedurende de laatste jaren speelt ook de plaatsbepaling een zeer grote rol, waarbij ge bruik wordt gemaakt van moderne radionavi gatiemiddelen en sinds kort ook van het Tran- sit-satellietnavigatiesysteem, al dan niet ge koppeld aan Sonar-Doppler. Tevens worden ten behoeve van de diverse werkzaamheden 146

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 18