op zee hydrografische en hydrologische waar nemingen verricht, zoals bodemonderzoek, diepte-, golf- en stroomwaarnemingen. Nauwe contacten worden onderhouden met diensten op landmeetkundig en hydrografisch gebied, in welk land deze zich ook mogen be vinden. Recente instrumentele ontwikkelingen in de landmeetkunde, door Ir. J. C. de Munck. Aan de hand van onderstaand schema over de invloed van natuurkundige en technische ont wikkelingen op de landmeetkunde. Links in het schema staan de natuurkundige principes, verdeeld in twee groepen: „elektronika" en „mechanika". In de midden kolom vindt men verschillende instrumenten en meetmethodes die in de landmeetkunde toegepast worden. Rechts staan aangegeven verschillende onder delen van de landmeetkunde waar de nieuwe ontwikkelingen worden gebruikt. De lijntjes met de pijlen geven de belangrijkste betrekkingen aan tussen de verschillende on derwerpen. Een nieuwe zelfreducerende basisafstand- meter met automatische registratie, door Dr. Ir. M. J. M. Bogaerts. In de inleiding zal een nieuwe zelfreducerende basisafstandmeter worden besproken, waar mee wel en niet gereduceerde lengten, hoogte verschillen en richtingen kunnen worden ge meten. Tevens wordt behandeld hoe deze ge gevens en de andere gegevens betreffende de op te meten punten automatisch worden ge registreerd op een kleine cassettemagneetband. Hierna volgt de bespreking van een elektro nisch apparaat waarmee de gegevens van de magneetband worden overgebracht in pons kaarten, die nodig zijn om de berekeningen met de meetgegevens in een elektronische re kenmachine te kunnen uitvoeren. Deze apparatuur is ontworpen en vervaardigd in het laboratorium voor Geodesie in Delft. Tenslotte worden vier rekenprogramma's be handeld, die noodzakelijk zijn voor de bere kening van de coördinaten, voor het uitvoeren van controle op de metingen, het berekenen van de grootten van de opgemeten percelen 147 rekentuig landmeetk autom. teken. plaatsbep. grote afstand uitzetten civ. werk uitzetten manen gyro- theodol, gyroscoop hydrost. waterp. detai 1 - meting

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 19