ruilverkavelingsbureaus is opgezet. Hierdoor zal het mogelijk worden tijdens de procedure van een ruilverkaveling over meer recente statische informatie te beschikken. Het toetsen en bijsturen van de planning van een ruilverkaveling zal hierna gefundeerder kun nen plaatsvinden. Voor het verkrijgen van meer inzicht in de gehele ruilverkavelingsprocedure is de prakti sche toepassing van netwerkplanning opnieuw ter discussie gesteld. Voor alle administratieve en technische handelingen tijdens een ruilver kaveling is een algemeen geldend relatiedia gram in ontwikkeling, welke o.a. een bijdrage voor een juiste inzet van personeel van de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst moet leve ren. De inbreng van de landmeter-deskundige t.a.v. het werkplan van de plaatselijke commissie zal in de toekomst beter afgestemd zijn op de bureauplanning, waardoor de realisatie over eenkomstig het werkplan verder wordt be vorderd. De werkplannen en de voortgang van de procedure zijn in 1968 verschillende malen onderwerp van bespreking geweest tus sen de Centrale Directie van de Cultuurtech nische Dienst en het Hoofd van de Kada strale Ruilverkavelingsdienst. Deze gesprekken vormden een^stimulans tot de uitbouw van de hiervoor beschreven planning. De mechanisatie van de ruilverkavelingsadmi nistratie heeft in het verslagjaar een niet on aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Was in 1967 van 24.000 ha de boekhouding op pons kaarten opgezet, in 1968 groeide dit uit tot 42.700 ha of wel een vermeerdering met bijna 80 °/o. Een stuurgroep coördineert het werk in de verschillende provincies. Verder analyseert deze groep de problemen welke zich bij de mechanisatie van een ruilverkavelingsboek houding voordoen en onderzoekt de mogelijk heden tot verdere uitbreiding. De meetwerkzaamheden bij de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst zijn voor een gedeelte gemechaniseerd door gebruik te maken van uchtkaartering; dit is het vervaardigen van nieuwe kaarten d.m.v. luchtfoto's, welke door gaans aan het begin van de ruilverkavelings procedure worden opgenomen. In onderzoek is thans de bijmetingen van de na de eerste fotovlucht aangelegde wegen, waterlopen en kavelsloten alsmede van on zichtbare grenzen te doen uitvoeren door mid del van een tweede fotovlucht. Bij deze tweede opname kan gebruik gemaakt worden van ba sisgegevens, verzameld ten behoeve van de eerste fotovlucht. De kosten vallen in verge lijking met de gebruikelijke terrestrische me tingen aanmerkelijk gunstiger uit. Op voorstel van het Hoofd van de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst zal aan enkele grote ruilverkavelingsbureaus een terreinchef wor den aangewezen. Deze functionaris, in de rang van technisch ambtenaar, zal speciaal worden belast met de coördinatie van meetwerkzaam heden en de begeleiding van personeel van de buitendienst. Zijn taak zal verder bestaan uit het voorbereiden van schattings- en luchtkaar- teringswerkzaamheden, de uitbestedingen van landmeetkundige werkzaamheden en de con trole hierop. In de ruilverkaveling „Haagse Beemden" (N.Br.) is de proef afgesloten van de Techni sche Hogeschool te Delft om het plan van toe deling langs mechanische weg voor te bewer ken. Ofschoon officiële publikatie door de Technische Hogeschool nog moet plaatsheb ben, kan gesproken worden van een belang rijk experiment. Voorlopige gegevens wetti gen de conclusies dat, na een goede voorberei ding van de wenszitting, met het opgezette programma een belangrijke versnelling in het rekenwerk is te verkrijgen. In het uiteindelijke plan bleef 82 °/o van het mechanisch uitge werkte plan ongewijzigd. Ongeveer 12 °/o van de toegedeelde kavels onderging een geringe verschuiving naar een aansluitend vak; dit percentage is sterk afhankelijk van de vorm van het vak. De overige 6 °/o van de toegedeel de kavels onderging een sterke wijziging voor namelijk als gevolg van het feit dat ten tijde van de wenszitting niet alle boerderijverplaat singen exact bekend waren. In de specialisatie van het werk schuilt het ge vaar van het vervreemd raken van eikaars taken en werkmethoden of onvoldoende be kend zijn met nieuwe ontwikkelingen. In dit verslagjaar is een begin gemaakt met voorlichtingsbezoeken ter informatie van het gehele personeel van de Kadastrale Ruilver kavelingsdienst door de Fotogrammetrische Dienst, de Rijksdriehoeksmeting en het Cen traal Teken- en Opleidingsbureau. De huisvesting van de Kadastrale Ruilverka velingsdienst is in 1968 aanzienlijk verbeterd. In Assen, Breda en Eindhoven kwam een nieuw Centraal Belastinggebouw gereed. In onderstaande tabel wordt tenslotte een overzicht gegeven van de werkzaamheden van de ruilverkavelingsbureausonderscheiden naar de verschillende procedure-onderdelen. 153

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 25