Kern 150 jaar Kern Sinds de oprichting in juli 1867 door twee jonge emigranten heeft K E een actieve rol gespeeld in de geschiedenis van Amerika. Bij vrijwel elke belangrijke technische ontwik keling in de Verenigde Staten is K E be trokken geweest. Van de bouw van de Brooklyn Bridge af tot de bouw van de huidige succesvolle Apollo maanraketten. K E materialen voor het vervaardigen van kaarten zijn een standaard geworden voor zo goed als alle Amerikaanse en Europese topo grafische en landmeetkundige diensten en in stellingen, zo ook in Nederland. In ons land wordt K E vertegenwoordigd door O. Harris Import Company N.V., Sin gel 28, Amsterdam. 1969 is voor Kern een jaar, waarin een mijl paal werd bereikt. In september wordt na- meliik op feestelijke wijze het feit gevierd, dat Jakob Kern in 1819 zijn bedrijf stichtte. Nu, 150 jaar later, zijn de eerste mensen op de maan geland en gelijk met hen een KERN- produkt, en wel een Switar foto-objectief. De Apollo 10 had al een 16 mm camera met Kern optiek aan boord. De camera's van de Apollo 11 waarmee de astronauten Armstrong en Al- drin op de maan filmden waren eveneens van Kern optiek voorzien. Ook de gronddienst van de NASA gebruikt Kern-theodolieten. Toen Jakob Kern in 1819 zijn fabriek in Aarau, Zwitserland, stichtte, ving hij aan met de fabricage van passerdozen. Al spoedig daar na begon hij met de vervaardiging van topo grafische en fysische instrumenten. Tot op heden is de leiding in handen van de familie Kern in de vijfde generatie. Men beschikt thans over een uiterst modern machinepark, terwijl de fabriek ook speciale machines voor eigen gebruik heeft ontwikkeld. Hiertoe behoort o.a. de verdeelmachine voor de glazen randen, van welke machine de hoog ste precisie wordt geëist. Bij veel etappes in de fabricage is een nauwkeurigheid van 1/100 mm gewoon. Dikwijls wordt echter een 1/1000 mm of een fractie daarvan geëist. Deze nauw- keurigheidseisen bij de fabricage van de gla zen randen grenzen voor buitenstaanders aan 185 SH7SS DKM3-A zoals deze binnenkort door de TH Delft in gebruik zal worden genomen. Met deze astronomische variant van een KERN-triangulatietheodoliet kunnen plaats- en tijdbepalingen worden uitgevoerd.

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 21