De buitentoren De buitentoren heeft hetzelfde constructie idee als de binnentoren. De torsiestijfheid wordt bevorderd door het spannen van stalen kabels tussen de horizontale elementen. De bovenkant van de toren is voorzien van het waarnemersplatform, dat via de inge bouwde ladder kan worden bereikt. De hoogte van de toren is afhankelijk van het aantal gebruikte verticale elementen. De mon tage kan door enkele mensen in een paar uur tijd worden verricht. Na de montage wordt de binnentoren met dik touw aan de buiten toren vastgemaakt, dit in verband met het feit, dat de toren in horizontale toestand wordt gemonteerd en de torens na montage verticaal worden gezet. De T-1000 in mobiele toestand Om de snelheid van werken te bevorderen, werden de torens in Djeddah in elkaar gezet en gemonteerd op vrachtauto's van het type „Powerwagon". De torens kunnen nu naar de plaats van bestemming worden gereden en het oponthoud door montage en demontage ver valt. Deze „Powerwagons" zijn voorzien van een hydraulische installatie, waardoor de toren in enkele minuten zonder moeite in de vereiste verticale stand kan worden gebracht boven het gewenste punt. Praktijkervaringen In een woestijngebied zoals Arabië is het land niet vlak, maar het wordt onderbroken door bergketens en rivierbeddingen. De zandvlak ten hiertussen lijken wel vlak, maar dit is toch niet het geval. De verkenner moet dus uit kijken naar een hoger punt in de woestijn. De verkenner voorziet het gekozen punt van een merk, bij voorkeur een geboord gat in een rots of anders een monument van beton. Nu komt de waarnemer, laat de chauffeur over het punt rijden en geeft het stopsignaal. Dan wordt de hydraulische installatie in wer king gesteld en de toren nadert de verticale positie. De buitentoren wordt verticaal gezet met be hulp van voetschroeven en daarna verankerd met nylonkabels. De binnentoren wordt te lood gezet met de voetschroeven, en met be hulp van een optisch lood (vanaf de grond) wordt de toren in de juiste stand gecentreerd boven het monument. De definitieve centre ring geschiedt echter met het optisch lood van de theodoliet. De voetschroeven brengen de toren in de definitieve positie, waarna de sta len kabels alle gelijkmatig worden aange draaid. De positie van de instrumenten kan nog iets gewijzigd worden door middel van centrering met de klemplaten. 203 4. Chauffeur controleert voetschroeven. 5. De onderkant van de toren; zichtbaar zijn de voet schroeven en het draaipunt van de toren.

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 11