Bijzonder belangrijk is, dat beide torens elkaar op geen enkel punt raken. Zijn de schoorlijnen van de binnentoren aan de bovenkant beves tigd en heeft de toren een grote hoogte, dan zullen de lijnen bij een behoorlijke wind een trilling op de toren overbrengen en deze zal gaan oscilleren. Dit maakt het onmogelijk richtingsmetingen uit te voeren. Het is daarom aan te bevelen de lijnen op een lagere plaats aan de toren te bevestigen of de toren halverwege van nog een stel lijnen te voorzien. Zijn de lijnen goed gespannen, dan worden de voetschroeven gecontroleerd en het reservoir gevuld met ruim 400 liter water, ten behoeve van de stabiliteit van de toren. De metingen Op deze toren heb ik met verschillende instru menten gewerkt, o.a. met de tellurometer 101 en de Wild T 3-theodoliet. De instrumentbuis wordt zo hoog gezet, dat de waarnemer prettig kan werken, terwijl de antenne van de tellurometer over de reling van het platform heen kan „kijken". De resultaten met de T 3 op de toren waren beter dan de waarnemingen gedaan op de be gane grond. De tellurometer voldeed uitste kend. Opvallend was het ontbreken van de „groundswing". Volgens de theorie wordt de sinusoïde van de „fine readings" altijd ge vormd, maar in de praktijk blijkt de elektro nische afstandmeter hieraan (hardnekkig) niet te willen voldoen. De resultaten op de torens gaven echter goede sinusoïden. Nabeschouwing De meetkundige die in de laatste jaren elek tronische afstandmeters van diverse kwali teiten voor verschillende doeleinden ziet ver schijnen, kan ook in de mobiele meettoren een welkome aanvulling van zijn instrumentarium zien. Het werken met de toren lijkt gecompliceerd, maar in de praktijk blijkt het mee te vallen. Naar aanleiding van onze ervaringen in Ara- bië werden nog tijdens het werk enkele ingrij pende veranderingen aangebracht. De oude hydraulische installatie werd vervan gen door een zwaarder type en de toren kan in verticale positie van de hydraulische in stallatie worden losgemaakt en met de hand verticaal worden gezet, dit in samenwerking met de voetschroeven. De „Powerwagon" wordt nu zowel vóór als achter van de veren genomen door ook aan de voorkant vijzels aan te brengen. Vanzelfsprekend is de T-1000 niet de enige moderne toren voor de meetkundige. Ik geloof echter dat het moeilijk zal zijn de doelmatig heid van deze toren te overtreffen. 204 6. Theodoliet T 3 wordt omhooggehesen. 7. Theodoliet en helio zijn bevestigd aan een trillings- vrije buis voor reciproke verticale hoeken. Telluro- meter dient voor gesprek en staat hier niet trillingsvrij op het platform opgesteld.

(NGT) Geodesia | 1969 | | pagina 12